Jak wykonać las w szkle?

Rośliny i szkło to czarująca kombinacja.

Szkło wzmacnia świeżą zieleń roślin, dzięki czemu wyróżniają się jeszcze bardziej. Nic dziwnego, że znajdziesz terrarium czy rośliny w szkle w domu prawie każdego miłośnika roślin. Jest to szklana butelka lub słoik z mini roślinami.

JAK WYKONAĆ LAS W SZKLE

Rośliny i szkło to czarująca kombinacja. Szkło wzmacnia świeżą zieleń roślin, dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej wyjątkowo. Nic dziwnego, że las w szkle znajdziesz w prawie każdym domu miłośnika roślin.

Jest to zazwyczaj zamknięta szklana butelka lub słoik z mini roślinami. Zwłaszcza jeśli lubisz rośliny, ale nie masz dużej wiedzy o ich uprawie, las zamknięty w szkle będzie idealny dla Ciebie. Rośliny nie potrzebują opieki, ponieważ woda i składniki mineralne krążą w obiegu zamkniętym.

Idealny prezent zrobiony własnoręcznie, albo jeszcze lepiej możemy go zrobić wspólnie!

Potrzebne:

• Szklana butelka lub naczynie (zamykane lub częściowo otwarte)

• Około 3 małych roślin (w zależności od wielkości naczynia)

• Ziemia

• Żwir, piasek lub drobne kamienie

• Mech lub inna dekoracja

•Węgiel aktywny (polecany, jeżeli słój ma być zamknięty)

Zanim zaczniesz sadzić swój „las w szkle”, dobrze jest wcześniej wyczyścić butelkę lub słój.

Przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy.

Stwórz kompozycję z roślin bez sadzenia ich.

Następnie na dno można nasypać warstwę keramzytu lub żwiru o wysokości około 2-3 cm. Nie musi być bardzo precyzyjnie, nierówności tworzą ciekawy wzór. Możesz użyć więcej niż jeden rodzaj kamyków np. o różnych kolorach. Taki drenaż uchroni rośliny w twojej kompozycji przed nadmiarem wody.

Warstwa ziemi.

Wskazówka: możesz dodać aktywny węgiel jako dodatkową warstwę przed nasypaniem ziemi. 

Zapobiegnie to powstawaniu pleśni w twoim lesie w szkle. 

Delikatnie wyjmij miniaturowe sadzonki z plastikowych doniczek. Jeśli wokół korzeni jest dużo luźnej ziemi, możesz ją ostrożnie usunąć. Postaraj się jak to tylko możliwe aby nie niszczyć korzeni.

Prawie gotowy! Możesz go przyozdobić wedle swojego gustu za pomocą mchu, żwiru, kamieni lub innych dodatków. Wszystkie te materiały są naturalne, ale oczywiście możesz również zdecydować się na kolorowy żwir. W ten sposób nadasz swojej kompozycji w szkle dodatkowy radosny akcent.

Teraz, gdy twoja własna kompozycja w szkle jest już skończona, możesz umieścić ją w wybranym miejscu w pokoju. Stanowisko nie powinno być narażone na zbyt dużo światła i ciepła, ale też nie zbyt ciemne. Jeżeli zdecydowałeś się na las zamknięty, nie zamykaj go od razu po posadzeniu. Pozostaw swoje naczynie otwarte przez co najmniej tydzień, a następnie zamknij je. Jeśli zauważysz, że woda skrapla się już po upływie jednego dnia, możesz zdjąć korek i pozostawić słój otwarty jeszcze przez jakiś czas. Po kilku dniach możesz oczywiście ponownie go zamknąć. Jeżeli woda w ogóle nie skrapla się na ściankach, należy naczynie otworzyć i odrobine podlać rośliny.
POWODZENIA!

Są również zamknięte terraria z roślinami. Zamknięte korkiem szklane naczynie jest idealne jeżeli lubisz rośliny, ale nie masz rąk do roślin zielonych. Rośliny w terrarium nie potrzebują opieki, ponieważ żyją z przetworzonego tlenu, skroplonej wody i składników odżywczych. Rośliny w szkle bez przykrycia, zraszamy mniej więcej raz na tydzień.