10 Najlepszych drzew do ogrodu

TOP 10 | Ranking

Jedna z alejek z drzewami w centrum ogrodniczym Flora Point.

Drzewa odgrywają ogromna rolę w przyrodzie. Nie chodzi tu tylko o ich niezaprzeczalną dekoracyjność, którą jesteśmy w stanie docenić relaksując się  w naszych przydomowych ogrodach czy spacerując po parkach miejskich i lasach, ale  przede wszystkim o nieprzeciętny wpływ na nasze środowisko.  Dzięki prowadzonemu przez nie procesowi fotosyntezy, produkują największą ilość tlenu ze wszystkich roślin lądowych.

Jedno dorosłe drzewo  jest w stanie wyprodukować ilość tlenu wystarczającą dla 10 osób. Drzewa dostarczają cienia, zwiększają wilgotność powietrza, jonizując je i oczyszczając z dwutlenku węgla. Są domem dla naszych sprzymierzeńców, ptaków i owadów. Przepuszczając zielone światło przez liście, koją nasz wzrok i działają relaksująco na  zmysły. Są domem i źródłem pokarmu dla ptaków. Zwiększają wilgotność i obniżają temperaturę otoczenia latem. Czy potrzeba jeszcze więcej argumentów by zachęcić Was do sadzenia tych pięknych roślin w naszym najbliższym otoczeniu?

   Poniżej przedstawiamy złotą dziesiątkę drzew, idealnie nadających się do naszych ogrodów, zarówno tych wielkopowierzchniowych  jak i małych, przydomowych.

Owoce lipy srebrzystej
  • Lipa srebrzysta – Tilia Tomentosa. To jedna z piękniejszych i największych lip. Charakteryzuje się bardzo regularną koroną. Najpiękniejsze ma liście, które są prawie okrągłe i ciemno zielone z wierzchu a spodem srebrzysto białe, pięknie mieniące się na wietrze. Jesienią przebarwiające się na soczysty żółty kolor. Cechą charakterystyczną lipy srebrzystej są kwiaty, pachnące świeżym miodem już od połowy czerwca. Drzewo jest całkowicie wytrzymałe na mrozy i suszę. Jego liście są odporne na szkodniki i choroby. W dawnych wierzeniach uważano, że lipa posadzona w ogrodzie chroniła dom przed piorunami
  • Miłorząb dwuklapowy – Ginkgo biloba. Średniej wielkości drzewo dorastające w Polsce do 20 metrów, pochodzi z Chin i z tego właśnie kraju zawędrowało do Europy w 1727 roku gdzie pierwszy egzemplarz posadzono w Holandii. W Polsce miłorzęby  pojawiły się w Łańcucie już pod koniec XVIII wieku. Drzewa te ozdobne są przede wszystkim z liści, które posiadają dwie promieniście żyłkowane klapy. Liście przez większość sezonu mają żywo zielony kolor, natomiast jesienią pięknie przebarwiają się na kolor żółty. Drugą charakterystyczną cechą są, liczne wałeczkowate krótkopędy, oryginalnie zdobiące drzewo w środku zimy. Miłorząb w Chinach uważany jest za święte drzewo, jest symbolem witalności, nadziei i braterstwa. Same zaś liście znajdują szerokie zastosowanie w medycynie.
  • Wiśnia piłkowana ‘Kiku shidare zakura’ – Niewielka, dekoracyjna wiśnia o parasolowatej koronie, obficie kwitnąca na wiosnę w kolorze karminowym. Kwiatostany wiszą  na bardzo długich szypułkach, sprawiając wrażenie kaskad kwietnych. Wiśnia jest odporna na mrozy oraz zanieczyszczenie powietrza. Jej cechą charakterystyczną jest to, że nie zawiązuje owoców, dzięki czemu nie zaśmieca trawników. Liście są piłkowane, zielone i błyszczące, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo żółty kolor. Parasolowaty pokrój zdobi roślinę również zimą po opadnięciu liści.
  • Grab pospolity – Carpinus betulus.– to jedno z bardziej ciekawych drzew. Szybko rośnie osiągając kilkanaście metrów wysokości, jednak jeśli nie chcemy mieć tak wysokiego osobnika w naszym ogrodzie, możemy go po prostu systematycznie przycinać. Grab świetnie nadaje się na formowane żywopłoty, szpalery czy pojedyncze cięte egzemplarze. Nie strzyżony tworzy piękna koronę oraz oryginalny pień, który pokryty jest  atrakcyjnie pofalowaną korą. W sprzedaży występuje popularna odmiana grabu ‘Fastigiataktórej pokrój jest kolumnowy a wzrost mniej intensywny.
  • Brzoza brodawkowata– Betula pendula.- zna ją każdy z nas, jej charakterystyczny, biały pień rozpoznamy zawsze. Brzoza jest drzewem szybko rosnącym, po dwudziestu latach może osiągnąć wysokość nawet 30m. Jest drzewem światłolubnym i odpornym na suszę, tak więc możemy te piękne drzewa sadzić na terenach nawet piaszczystych. Jej cenna odmiana Youngii’ charakteryzuje się parasolowatą koroną oraz wolniejszym wzrostem. Dobrze rośnie w donicach, tak więc możemy ja polecić do sadzenia na tarasach i większych balkonach.  Brzoza oprócz nieprzeciętnych walorów dekoracyjnych, ma też inne zalety. Drzewa mają prozdrowotny wpływ na otoczenie, gdyż wytwarzają jony ujemne.
Parapet z klonami w centrum ogrodniczym Flora Point.
  • Klon shirasawy – Acer shirasawum –Malownicza stara forma kolonu japońskiego, jest drzewem najczęściej o kilku pniach i gałęziach rozłożonych pagodowo. Cechą charakterystyczną kolonu są liście, które są żółte z pomarańczowym obrzeżeniem na wiosnę a latem intensywnie żółte, jesienią natomiast pięknie przebarwiają się na pomarańczowy kolor. Równie ciekawe są owocniki, które od czerwca zdobią drzewko jasnoczerwonym kolorem, kontrastującym z żółtym ubarwieniem liści. Klon jest jednym z bardziej odpornych klonów japońskich na nasze warunki zimowe. Nie trzeba okrywać go na zimę. Rośnie dość szybko ale dorasta zaledwie do 4 metrów, tak więc nadaje się nawet do małych ogrodów. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Wymaga gleby wilgotnej oraz ochrony przed mocnym, letnim słońcem, które może uszkadzać jasne liście.
  • Buk zwyczajny – Fagus silvatica. Jest wysokim drzewem o charakterystycznie rozdzielającym się pniu nisko nad ziemią. Ma potężne, grube konary pokryte gładką, szarawą korą. Starsze egzemplarze u nasady pnia zdobią wystające, gładkie korzenie. Buk polecany jest do dużych ogrodów, gdyż jego rozłożysta korona może osiągnąć nawet kilkanaście metrów średnicy. Liczne kolorystyczne odmiany o liściach czerwonych pstrych i żółtawych potrafią zachwycać przez cały okres wegetacji, gdyż jesienią pięknie przebarwiają się na pomarańczowy kolor. Buki nie lubią gleb kwaśnych i zbyt suchych, najpiękniej prezentują się na słonecznych miejscach. Cenną odmianą buka jest forma płacząca ‘Black swano ciemno purpurowych liściach
  • Głóg  – Crataegus – to niewielkie drzewo dorastające do 4-5 metrów. Charakteryzuje się dość gęsta koroną. Wiosną drzewka te pięknie kwitną na biały lub różowy kolor a latem i jesienią zdobią je małe jabłkowate owoce koloru czerwonego. Głóg gałęzie pokryte ma cierniami, stąd często nazywany jest ‘kolidupąnie odstrasza to jednak licznych jego zwolenników od sadzenia tej cennej rośliny w ogrodach. Głóg to roślina lecznicza. Przetwory robione z kwiatów i owoców, chronią serce, regulują ciśnienie krwi i uspakajają w stanach rozdrażnienia, pobudliwości i bezsenności. Do ogrodu polecamy szczególnie odmianę głogu ‘Paul’s Scarlet‘ która charakteryzuje się obfitym, różowym kwiatem pojawiającym się już na początku maja. Głogi są mało wymagającymi drzewkami. Wystarczy im przeciętna gleba, są dość odporne na suszę, lubią dużo słońca, gdyż wtedy osiągają regularną koronę oraz obfite kwitnienie i owocowanie.
  • Wiąz ‘Camperdownii’ – Ulmus Camperdownii – Jest to nieduże drzewo o pięknej, parasolowatej koronie. Liście wiązu są duże, ciemne i szorstkie. Gęsto pokrywają malowniczą koronę tworząc cienisty parasol, chroniący przed letnim, ostrym słońcem. Wiąz jest łatwym drzewem w uprawie. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zanieczyszczenie powietrza, jest całkowicie mrozoodporny. Jego kompaktowe rozmiary sprawiają iż polecany jest do sadzenie w niewielkich ogrodach przydomowych.
  • Surmia bignoniowa ‘Nana‘ – Catalpa bignonioides ‘Nana’ – Niewielkie drzewko o kulistej koronie dorastające do 3-4 metrów średnicy. Cechą charakterystyczną są ogromne sercowate liście o jasnozielonym ubarwieniu. Odmiana ta nie zawiązuje kwiatów. Jest odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Coroczne, mocne strzeżenie na wiosnę gwarantuje równomierny rozrost korony, która już w czerwcu ponownie osiąga swój docelowy kulisty rozmiar. Drzewo to idealnie nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych.