17.02.2022
Czystość powierzchni liści ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i wzrost roślin. Pochłanianie przez chlorofil promieni światła słonecznego jest podstawowym procesem zachodzącym w trakcie fotosyntezy. Zgromadzone na roślinach kurz i bród znacznie utrudniają ten proces, a co za tym idzie powodują podstawowe braki w zakresie odżywiania oraz produkcji energii.
Bardzo ważne tym samym staje się regularne mycie zielonych organów roślin.
Należy obserwować liście i łodygi naszych roślin. Jeśli zauważymy na ich powierzchni kurz bądź inne zanieczyszczenia, to znak, że powinniśmy zadbać o ich higienę. Nie da się tym samym określić sprecyzowanego przedziału czasu. Wszystko zależy od sytuacji oraz miejsca, w którym stoi roślina.
Rośliny należy myć środkami obojętnymi dla nich chemicznie i biologicznie. Najlepiej sprawdzają się delikatne mydła, płyn do mycia naczyń lub profesjonalne środki pielęgnacyjne z przeznaczeniem do użytku na roślinach. Na wilgotną i miękką gąbkę bądź ściereczkę z mikro-fibry należy nanieść niewielką ilość płynu. Kiedy płyn się spieni, myjemy dokładnie rośliny. Pozostały na liściach nadmiar wilgoci, wycieramy suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Mycie roślin usuwa z ich powierzchni nie tylko bród, ale także potencjalne szkodniki. Ważne jest zatem, aby tą samą ściereczką / gąbką, nie myć wszystkich naszych roślin lub przynajmniej roślin z różnych pomieszczeń. Unikniemy w ten sposób ryzyka rozprzestrzeniania się agrofagów. Rytuał mycia roślin możemy zakończyć przetarciem ich powierzchni olejkiem neem. Ma on silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a do tego zostawia na roślinach nabłyszczającą warstwę.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji