CALATHEA / KALATEA GOEPPERTIA MARANTY

# CALATHEA
# MARANTY
# GOEPPERTIA

# STROMANTHE
# CTENANTHE

kompletny przewodnik po uprawie marantowatych

# marantowate

Marantowate to rodzina roślin z rzędu imbirowców, do której należy setki gatunków i tysiące odmian roślin. Najczęściej spotykane w uprawie to Maranty, Goeppertie (według starej systematyki Calathea), Stromanthe oraz Ctenanthe.

# stanowisko

Stanowisko jasne / bardzo jasne, bez bezpośredniej operacji słonecznej.

# podłoże

Przepuszczalne, dobrze natlenione. Podstawowymi składnikami powinny być: ziemia torfowa (torf wysoki), włókno i czipsy kokosowe, perlit, keramzyt, wermikulit.

# podlewanie

Zasada „wilgotno, ale nie mokro”. Rafidofory podlewamy wtedy, gdy podłoże po poprzednim podlewaniu zdąży przeschnąć. Nie doprowadzamy nigdy do stania rośliny w wodzie jak i nie możemy dopuścić do skrajnego przesuszenia.

# nawożenie

W sezonie wzrostu rośliny nawozimy nawozami ze składnikami micro (cynk, miedź, mangan, molibden, żelazo, wapń) i makro (azot, fosfor, potas), co drugie podlewanie.

# wilgotność powietrza

Rośliny te porastają głównie strefy tropikalne, dlatego docenią ciepłe pomieszczenia oraz stanowiska, na których utrzymuje się stała, wysoka wilgotność powietrza.

UPRAWA
MARANTOWATYCH

Wszystkie gatunki pośród marantowatych to rośliny dość łatwe w uprawie. Bezwzględnie należy zapewnić im odsłonięte od bezpośredniej operacji słonecznej stanowisko oraz wysoką wilgotność powietrza. Rośliny te docenią także stale wilgotne, ale nigdy mokre podłoże. Chwilowe przesuszenie podłoża szybko skutkować będzie obsychaniem brzegów blaszki liściowej. Potrzeba więc systematyczności i sumienności w opiece.

Marantowate podatne są na patogeny grzybowe oraz szkodniki owadzie. Najpopularniejsze z nich to różnego rodzaju zgnilizny w przypadku chorób grzybowych oraz przędziorki, wełnowce, wciornastki i skoczogonki w przypadku agrofagów owadzich. Jak radzić sobie z inwazjami szkodników przeczytasz: LINK

Aby uniknąć chorób grzybowych należy przede wszystkim unikać zraszania roślin, wycierać stojącą na liściach wodę oraz pilnować tego by rośliny nie stały w wodzie / nie były przelane.

Marantowate jak wszystkie imbirowce są roślinami szybko rosnącymi i wymagającymi stałego dostępu do substancji odżywczych. W sezonie wzrostu kluczowe jest nawożenie roślin co drugie podlewanie, odżywkami o pełnym składzie: NPK (azot, fosfor, potas) + Składniki Micro (wapń, cynk, miedź, mangan, molibden, żelazo – taki skład znajdziemy w większości nawozów przeciw chlorozie / żółknięciu liści).

Marantowate są bardzo łatwe do rozmnożenia. Większość goepperti rozmnażamy poprzez oddzielenie sadzonek wokół rośliny matecznej czyli przez tak zwany podział bryły korzeniowej. Maranty zaś możemy rozmnażać przez sadzonki cięte pozyskiwane z matecznika. Sadzonka taka musi być pobrana w odpowiedni sposób. Roślinę tniemy zawsze tak aby materiał rozmnożeniowy posiadał kawałek pędu, węzeł oraz liść. Sadzonki pobrane bez węzła nie ukorzenią się i nie wyprodukują nowych pędów wzrostowych.

Prawidłowo pobrana sadzonka cięta Maranty

GALERIA

MARANTOWATE W NASZEJ OFERCIE

248,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

68,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

Brak w magazynie
68,00 

BRAK W MAGAZYNIE

58,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

398,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

58,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

32,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.