CZAS NA WIOSENNE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW

Wczesna wiosna, to optymalny okres do rozpoczęcia ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w naszych ogrodach. Jednym z najważniejszych jest cięcie pielęgnacyjne roślin. 

Czemu to takie ważne? Umiejętne usunięcie niektórych pędów roślin, sprzyja ich wzrostowi, kwitnieniu a co za tym idzie i owocowaniu. Za pomocą cięcia, przyspieszamy procesy wzrostu roślin, zapobiegamy występowaniu  potencjalnym chorobom, wpływamy na zachowanie odpowiedniej statyki dużych roślin, oraz ich pięknego wyglądu. 

Często, gdy tłumaczę klientom jak ciąć oraz jak często drastyczny musi być to zabieg, widzę ich zdziwienia a nawet oburzenie. Piękny, duży krzew hortensji bukietowej, który był ozdobą naszego ogrodu poprzedniego lata, teraz muszę przyciąć prawie przy samej ziemi? Przecież to nie odrośnie! 

Zapewniam Was, że kilkusetletnia historia pielęgnacji ogrodów na kontynencie, wykształciła sprawdzony kalendarz cięcia roślin, bez którego filmowy ‘Tajemniczy Ogród’ Agnieszki Holland nigdy by się nie odrodził.

Najważniejszym celem cięcia, jest zachowanie rośliny w dobrym zdrowiu. Regularne cięcie zapobiega większości chorób. Uszkodzone przez wiatr czy zwierzęta pędy są bramą do infekcji, która szybko może objąć całą roślinę. Obserwując zdrową roślinę widzimy, że najpiękniejsze kwiaty oraz liście występują tam, gdzie dociera najwięcej światła. Pamiętajmy więc o cięciu przerzedzającym roślinę, by doświetlić jak największą partię gałęzi. Zapewni to obfitość kwiatów i liści w sezonie a u drzew owocowych oczywiście samych owoców jesienią. 

Gdy już jesteśmy przekonani co do słuszności cięcia, należy ustalić jakie rośliny powinny być cięte wiosną. 

Pamiętajmy, że krzewy kwitnące na wiosnę, takie jak wierzba, oczar, pigwowiec, forsycja, migdałek czy lilak, zawiązują pąki kwiatowe na jesieni. Gdybyśmy przycięli je na wiosnę na pewno by nie zakwitły. Wniosek jest więc prosty, na przedwiośniu tnijmy te rośliny, które kwitną latem. Powojniki, budleje tawuły, róże, hortensje bukietowe i drzewiaste to rośliny, które już od marca powinniśmy niezwłocznie przyciąć. Młode pobudzone do wzrostu pędy zawiążą wtedy obfite pąki i odwdzięczą się nam pięknymi kwiatostanami na licznych nowych pędach . To samo tyczy się drzew i krzewów owocowych. 

Wiosną zaczynamy od cięcia jabłoni i grusz następnie przycinamy śliwy, morele i nektarynki a czereśnie i wiśnie tniemy dopiero latem po zbiorze  owoców. Obecnie w naszym sklepie stacjonarnym mamy ogromną ofertę drzew i krzewów owocowych, warto więc do nas zajrzeć i zapytać ogrodników kiedy i jak je ciąć, wszystko wyjaśnimy na miejscu, pokazując odpowiednie narzędzia oraz techniki cięcia. 

 

Autor wpisu - Sławomir Rogowski

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w uprawie drzew i krzewów liściastych w warunkach miejskich. Moją drugą wielką pasją jest fotografia, w tym przyrodnicza jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i Europie. Od ponad 10 lat doradzam klientom przy wyborze roślin w centrum ogrodniczym Flora Point.