FICUS, FIGOWCE – WYMAGANIA I UPRAWA

Mówiąc, a w zasadzie pisząc o popularnych roślinach doniczkowych, nie można, nie wspomnieć o fikusach. Najpopularniejsze gatunki znajdziemy niemal w każdym domu.

 

Są roślinami, którym przyszyto łatkę kapryśnych. Związane jest to z faktem, że ficusy bardzo źle znoszą zmianę stanowiska uprawy oraz źle reagują na zmiany pór roku. Przeniesienie rośliny na nowe miejsce, tudzież zimna i ciemna jesień po gorącym lecie, najczęściej zaowocują masowym zrzucaniem liści. W większości przypadków nie oznacza to jednak śmierci rośliny. Kiedy nasze drzewko przyzwyczai się do nowego miejsca bądź nowych warunków, szybko zacznie wypuszczać świeże, zielone przyrosty, wracając do swojej poprzedniej kondycji. Jeśli jesteśmy w stanie wybaczyć mu te chwilowe „wahania nastrojów”, stanie się rośliną, którą pokochamy. Jest bowiem bezobsługowy. Wybaczy nam lekkie przelanie jak i chwilową suszę. Przyzwyczajony do miejsca uprawy dobrze będzie czuł się zarówno na stanowisku jasnym jak i tym ciemniejszym. Jest rośliną dla każdego! Obecnie na rynku znajdziemy wiele pięknych gatunków i odmian z rodzaju Ficus, a wśród nich te o drobnym ulistnieniu jak i te o ogromnych liściach. Wszystko zależy wyłącznie od naszych upodobań.

 

STANOWISKO

Ficusy docenią jasne oraz bardzo jasne stanowisko. Należy pamiętać aby roślina nie była narażona na bezpośrednią operację słoneczną, ponieważ może spowodować to uszkodzenie liści. Rośliny odnajdą się także w miejscach półcienistych, jednak nie są to warunki optymalne dla figowców, ich wzrost znacznie zwolni, a pędy mogą się wyciągać (w pogoni za światłem, roślina zacznie produkować długie, powyginane, bezlistne pędy).

PODLEWANIE

Podlewanie w przypadku figowców to bardzo ważna kwestia wpływająca na zdrowie i właściwy wzrost. Rytuał należy wykonywać regularnie, dbając o to by podłoże pozostawało stale, lekko wilgotne. Substrat nie może być jednak mokry (zbytnio nasycony wodą) ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni i pędów rośliny.

 

NAWOŻENIE

W sezonie wzrostu (wiosna – późna jesień) rośliny nawozimy co dwa tygodnie, pełnoskładnikowymi odżywkami do rośin zielonych. Właściwa suplementacja składnikami mikro oraz makro, znacznie poprawi kondycję i przyśpieszy wzrost roślin. W sezonie spoczynku (początek zimy – początek wiosny) zaprzestajemy nawożenia roślin, pozwalając im w tym czasie skumulować energię na kolejny sezon.

PODŁOŻe

Podłoże dla figowców powinno być żyzne, ale także przepuszczalne dla gazów (oddychające) i nie utrzymujące zbyt długo wilgoci. Idealny będzie miks złożony z wysokiej jakości podłoża torfowego (większość podłoży uniwersalnych do roślin) oraz czipsu kokosowego, keramzytu i perlitu, w stosunku 1 (substrat torfowy) : 1(reszta składników).

PRZESADZANIE

Figowce przesadzamy dopiero wtedy, kiedy bryła korzeniowa zaczyna wyraźnie rozpierać ścianki doniczki, bądź przerastać dolnymi otworami drenażowymi. Nowy pojemnik do uprawy powinien posiadać średnicę maksymalnie o dwa rozmiary większą (ok. 5 cm). Posadzenie rośliny do zbyt dużej donicy spowoduje zahamowanie wzrostu masy zielonej, ponieważ figowiec całą swoją energię poświęci rozbudowie bryły korzeniowej wykorzystując wolną przestrzeń w podłożu.

 

ROZMNAŻANIE

Ficusy możemy rozmnażać przez nasiona oraz sadzonki pędowe. Najpopularniejszym i najefektywniejsza jest druga z tych metod. Wystarczy uciąć szczyt rośliny tak aby posiadał co najmniej 2-3 liście, odczekać parę godzin, aby miejsce cięcia zaschło i umieścić tak przygotowaną sadzonkę w wodzie. Po kilku tygodniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Gdy korzenie mają co najmniej kilka cm długości, możemy nową roślinę posadzić w docelowym podłożu.

FIgOWCE W NASZEJ OFERCIE

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.