NAWOŻENIE ROŚLIN MIKRO & MAKROELEMENTY

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszy elementów uprawy. Ma kluczowy wpływ na wzrost, zdrowie, wygląd, plony oraz skuteczne rozmnażanie. Aby było skuteczne musi być kompletne.

Kompletne nawożenie składa się z nawozów i odżywek bogatych w mikro oraz makroelementy. Najpopularniejsze nawozy uniwersalne to najczęściej stymulatory wzrostu (makro) z formulacją NPK (azot, fosfor, potas). Bez uzupełnienia takiej mieszanki składnikami mikro, jej skuteczność jest niewielka. Składniki mikro znacznie zwiększają przyswajalność pozostałych substancji.

Kluczową rolę w przyswajalności substancji odżywczych i związków chemicznych przez rośliny pełni odczyn podłoża. W większości przypadków najkorzystniejszy jest ten lekko kwaśny –  5,6-6,5 pH (w takim odczynie z nawozów nie wytrącają się sole mineralne oraz inne substancje nieprzyswajalne przez rośliny).

Dbając o zdrowie naszych rośliny warto pamiętać, aby rytuały nawożenia były kompletne oraz regularne. W sezonie wzrostu rośliny nawozimy średnio raz na dwa tygodnie. Późną jesienią ograniczamy nawożenie do jednego miesięcznie, a zimą całkowicie eliminujemy stymulację chemiczną roślin. *

* jeśli rośliny są doświetlane bądź z powodu innych, sprzyjających warunków nie zatrzymują wzrostu i intensywnie rozwijają się, ignorując porę roku stosujemy nawożenie zgodne z tym dla okresu wegetacji

MIKROELEMENTY

 1. Żelazo
 2. Miedź
 3. Mangan
 4. Cynk
 5. Molibden
 6. Bor
 7. Nikiel

MAKROELEMENTY

 1. Azot
 2. Fosfor
 3. Potas
 4. Wapń
 5. Magnez

MAKROELEMENTY & MIKROELEMENTY - DZIAŁANIE I ROLA W FUNKCJONOWANIU ROŚLIN