JAK I KIEDY MYĆ ROŚLINY

Czystość powierzchni liści ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i wzrost roślin. Pochłanianie przez chlorofil promieni światła słonecznego jest podstawowym procesem zachodzącym w trakcie fotosyntezy. Zgromadzone na roślinach kurz i bród znacznie utrudniają ten proces, a co za tym idzie powodują podstawowe braki w zakresie odżywiania oraz produkcji energii.

Bardzo ważne tym samym staje się regularne mycie zielonych organów roślin. 

Jak często myć rośliny

Należy obserwować liście i łodygi naszych roślin. Jeśli zauważymy na ich powierzchni kurz bądź inne zanieczyszczenia, to znak, że powinniśmy zadbać o ich higienę. Nie da się tym samym określić sprecyzowanego przedziału czasu. Wszystko zależy od sytuacji oraz miejsca, w którym stoi roślina.

Jakimi środkami myć rośliny?

Rośliny należy myć środkami obojętnymi dla nich chemicznie i biologicznie. Najlepiej sprawdzają się delikatne mydła, płyn do mycia naczyń lub profesjonalne środki pielęgnacyjne z przeznaczeniem do użytku na roślinach.

Na wilgotną i miękką gąbkę bądź ściereczkę z mikro-fibry należy nanieść niewielką ilość płynu. Kiedy płyn się spieni, myjemy dokładnie rośliny. Pozostały na liściach nadmiar wilgoci, wycieramy suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Mycie roślin usuwa z ich powierzchni nie tylko bród, ale także potencjalne szkodniki. Ważne jest zatem, aby tą samą ściereczką / gąbką, nie myć wszystkich naszych roślin lub przynajmniej roślin z różnych pomieszczeń. Unikniemy w ten sposób ryzyka rozprzestrzeniania się agrofagów.

Rytuał mycia roślin możemy zakończyć przetarciem ich powierzchni olejkiem neem. Ma on silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a do tego zostawia na roślinach nabłyszczającą warstwę.

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.

ROŚLINY Z NASZEJ OFERTY