JESIEŃ PEŁNA TRAW – TRAWY OZDOBNE W OGRODZIE – BARWY JESIENI

Przełom lata i jesieni to czas królowania traw w naszych ogrodach. Ich popularność z roku na rok wzrasta. Szybki wzrost, zmienność w trakcie sezonu, oraz duża odporność na warunki klimatyczne sprawiły, iż są sadzone nie tylko w przydomowych ogródkach ale także na osiedlach i przy ruchliwych ulicach.

Właśnie teraz w naszym sklepie spotkamy najcenniejsze okazy w swym najpiękniejszym momencie rozwoju. Wrzesień i październik to czas kwitnienia traw, zarówno tych największych rosnących do 4 metrów wysokości, jak i  małych, tworzących liściaste kobierce pod pniami drzew.

Trawy cenimy nie tylko za piękne pióropusze, zdobiące ich kwiatostany ale przede wszystkim za pokrój i kolor liści.

Hakonechloa smukła

Te najmniejsze, jak Hakonechloa smukła, zwana też trawą bambusową, w swych odmianach, może przybierać kolor żółty jak np. ‘All gold’ lub żółtozielony w odmianie ‘Aureola’. Niskie jej kępy, tworzą śliczne poduchy, które świetnie radzą sobie w słońcu jak i w półcieniu. Świetnie komponują się z jeżówkami, rudbekiami czy zawilcami ogrodowymi. Trawa bambusowa, jako że jest całkowicie mrozoodporna, świetnie nadaje się do obsadzeń w donicach i skrzyniach.

Kostrzewa sina Flora Point

Kostrzewa sina

Inną, niska trawą jest Kostrzewa sina. Ta najeżona gęsto błękitnymi listkami trawa, świetnie rośnie na suchych i piaszczystych terenach. Świetnie daje sobie radę na balkonach i tarasach, dobrze znosząc zimę w pojemnikach.

Zdecydowanie wyższą, ale  równie odporną trawą jest  Wydmuchszyca piaskowa. Jej szaro stalowe liście tworzą bardzo oryginalny pokrój.

Miskant chiński

Ferner Osten

Bardzo cenną grupą traw ozdobnych, są Miskanty.

Są to jedne z większych traw  w naszych ogrodach. Odmiana ‘Giganteus’ może dorosnąć nawet do 4 metrów wysokości i świetnie nadaje się na naturalne żywopłoty, skutecznie zasłaniając wszystko to, czego nie chcemy oglądać. Jego zaletą jest  imponująca wysokość, którą już osiąga w jednym roku wegetacji. Podobne rozmiary osiąga odmiana ‘Meidl’ o purpurowych kwiatostanach. Niższą ale równie wartościową trawą jestZebrinus’, którego liście są zielone z żółtymi, poprzecznymi paskami, tworzącymi kolorystyczną zebrę. Wielokrotnie nagradzana odmiana  Memory’ zachwyca natomiast ogromnymi kwiatami o srebrzystym kolorze, utrzymującymi się jeszcze w zimie. Jednym z mniejszych miskantów jest  kwitnący na purpurowo ‘Ferner Osten’ osiągający ok 1 metra wysokości.  Alergikom natomiast polecam odmianę ‘Morning Light’, który kwitnie sporadycznie i nie uczula.

Imperata Red Baron Flora Point

Imperata cylindryczna

Red Baron

Rozplenica japońska

Moudry

 Na rynku nie brakuje też traw, które zmieniają  ubarwienie liści wraz z porą roku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niewysoka Imperata cylindryczna ‘Red Baron’, która będąc zieloną na wiosnę, już od lata zaczyna czerwienieć od górnych części liści w dół, tworząc jesienią piękne płomienne akcenty w ogrodzie.  Inną, równie cenną trawą jest Proso rózgowate w odmianie  ‘Rotstrahlbusch’ , które na jesieni mieni się na czerwony i żółty kolor, oraz ‘Rehbraun’ przebarwiający się na kolor brązowo czerwony. Bardzo ciekawą odmianą prosa jest też ‘Heavy metal’ która charakteryzuje się  strzelistym pokrojem oraz metalicznym kolorem liści. 

 

W naszych ogrodach, nie może zabraknąć oczywiście  Rozplenic, czyli traw o pięknych, puszystych kwiatostanach. Te większe, jak odmiana ‘Moudry’   i ‘Lady U’  mają łukowato przewieszające się liście. Niższe odmiany najczęściej mają liście wyprostowane. Kłosy są duże w kolorach od srebrnego do różowego. Należy pamiętać, że odmiany rozplenic o różowych i bordowych liściach, są roślinami jednorocznymi i nie zimują w naszym kraju.

Wszystkie trawy uwielbiają słońce, niektóre gatunki takie jak  kostrzewy sine czy wydmuchszyce, świetnie radzą sobie nawet na stanowiskach suchych i lekkich. Jednak większość z nich woli gleby wilgotne. Trawy dobrze komponują się przy wrzosowiskach i brzozach a w połączeniu z np. werbeną patagońską tworzą bajecznie wysokie kompozycje, czarując jesienią oryginalną kolorystyką.

Pamiętajmy, by kęp traw na zimę nie ścinać, pozostawiając je aż do wiosny, co zapobiega podgniwaniu bryły korzeniowej. Dopiero w marcu lub kwietniu ścinamy trawy kilka centymetrów nad ziemią. Tak samo postępujemy z egzemplarzami uprawianymi w donicach na tarasach. Suche liście i kwiatostany, pokryte szronem wyglądają niezwykle atrakcyjnie  w szare i zimne dni.

Wszystkie wymienione przeze mnie odmiany traw, są obecnie dostępne w naszym sklepie stacjonarnym. Są to rośliny niezwykle piękne, odporne na nasze warunki klimatyczne, gdyż pochodzą z polskich szkółek specjalizujących się wyłącznie produkcji traw ozdobnych.

        

 

AUTOR WPISU - SŁAWOMIR ROGOWSKI

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w uprawie drzew i krzewów liściastych w warunkach miejskich. Moją drugą wielką pasją jest fotografia, w tym przyrodnicza jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i Europie. Od ponad 10 lat doradzam klientom przy wyborze roślin w centrum ogrodniczym Flora Point.