JESIEŃ TO NAJLEPSZY CZAS NA ROŚLINY CEBULOWE

Jesień to optymalna pora na sadzenie roślin cebulowych!

Któż z nas nie zachwyca się wiosennymi kobiercami kwitnących krokusów, cebulic, narcyzów i tulipanów? Aby jednak taki piękny efekt uzyskać w naszym ogrodzie, musimy o to zadbać już teraz, na jesieni.

Wrzesień i październik to optymalna pora na sadzenie roślin cebulowych. Właśnie teraz w naszym  sklepie  znajdziecie najcenniejsze odmiany wczesnowiosennych kwiatów.

Zanim przejdę do najciekawszych odmian jakie pojawiły się w tym roku, skreślę kilka słów o tych wdzięcznych i łatwych w uprawie kwiatów.

Rośliny cebulowe najlepiej rosną na miejscach nasłonecznionych. Ale poradzą sobie również pod ażurowym cieniem drzew i krzewów. Ważne jest, by miejsce przeznaczone na rabatę wiosenną było spulchnione, tak aby rośliny łatwo się ukorzeniały. Warto jest cebulki umieszczać w specjalnych koszyczkach, które zapobiegną ‘podgryzaniu’ ich przez nornice. Do koszyczków wkładamy po kilka sztuk cebulek danej odmiany, gdyż w grupach najlepiej będą się prezentować wiosną, tworząc kolorowe plamy w naszym ogrodzie. Głębokość sadzenia jest uzależniona od wielkości cebuli, przyjmuje się, że wynosi ona trzykrotną ich objętość a odstępy między pojedynczymi egzemplarzami nie powinny być mniejsze niż ich średnica.

Podczas sadzenia, zaprawiamy je ziemią uniwersalną, lekko kwaśną i niezbyt ciężką.

W zależności od dobranych gatunków, kwitnącymi roślinami możemy się już cieszyć od początku marca.

Najwcześniej zakwitają krokusy. W tym roku pojawiła się piękna odmiana ‘Spring Beauty’ liliowo biała impresja, namalowana na jego płatkach, oczaruje każdego z nas już na przełomie marca i lutego. Ciekawostką jest dostępna w naszym sklepie odmiana jesienna Crocus speciosus’ o fioletowych płatkach bielejących ku wnętrzu koszyczka. Ta cudowna roślina, zakwita na przełomie września i października i kwitnie aż do grudnia!

Na zaraniu wiosny zakwitają też cebulice. Ich bardzo drobne kwiaty o płatkach przypominających wirujące sukienki, mają kolory od białego przez lila aż do niebieskiego. Szczególnie polecam odmianę ‘Campanulata pink’ która obsypana jest różowymi płatkami od góry aż do samego dołu łodygi.

Urodą nie ustępują również szafirki, blisko spokrewnione z hiacyntami, których kwiatostany składają się z dziesiątków drobnych pączków w kolorach białych, fioletowych i niebieskich  o delikatnym zapachu. W tym roku zachwycił mnie swą uroda szafirek w odmianie ‘Azareum’ o asymetrycznie rozwijającym się kwiatostanie w kolorze delikatnego błękitu.

W następnej kolejności zakwitają właśnie hiacynty, to najpiękniej pachnące kwiaty przedwiośnia. Istnieje kilkadziesiąt odmian tych uroczych  kwiatów, różnią się one przede wszystkim kolorem kwitnienia, który może przyjmować odcienie  od białego aż do fioletowego. W tym roku zachwyca odmiana ‘Apricot passion’  która charakteryzuje się łososiowym ubarwieniem kwiatostanów i przepięknym zapachem.

Oczywiście nie możemy zapomnieć też o tulipanach, których odmian nie sposób zliczyć, jednak tym razem pragnę zwrócić uwagę na cebulki dość wysokiej odmiany bo rosnącej nawet do 50cm ‘Christo’ która wyróżnia  się kwiatostanem do złudzenia przypominającym różowy kwiat pełnych piwonii.

Wraz z tulipanami dobrze komponują się narcyzy. Kolory białe, żółte oraz mieszanki tych odcieni, tworzą żywe plamy kolorystyczne na przełomie kwietnia i maja. Bardzo ciekawą odmianą jest ‘Rip van Winkle’ miniaturowy do 15 cm wysokości najeżony ostrymi, żółtymi płatkami narcyz, tworzący regularną kulę przypominająca słoneczko.

W ogrodzie warto też posadzić czosnki olbrzymie, to jedne z największych roślin cebulowych. Potrafią dorastać do ponad metra wysokości. A ich obfite, kuliste kwiatostany, świetnie nadają się po ścięciu do suchych kompozycji.

Na koniec chciałbym polecić moje ulubione szachownice. Zarówno te kostkowe, niziutkie z opuszczonymi nieśmiało główkami niczym lampki nocne z ozdobnymi abażurami uszytymi z kraciastego materiału, jak i szachownice cesarskie, wysokie i dostojne z wielkimi kielichami kwiatów w kolorze od żółtego do pomarańczowego. Pamiętajmy, że charakterystyczny zapach cebul korony cesarskiej skutecznie odstrasza z naszego ogrodu krety i nornice. Z ciekawostek polecam nową odmianę szachownicy ‘Fritillaria persica’ o ciemno bordowych kwiatostanach oblepiających całą łodygę, która potrafi osiągnąć wysokość nawet 70 cm.

Rośliny cebulowe możemy również uprawiać w donicach. Postępujemy według tych samych zasad co podczas sadzenia w gruncie. Należy jednak pamiętać, by obsadzone donice pozostały do końca lutego w ogrodzie, szczelnie przykryte gałązkami igliwia lub liśćmi, tak by donice nie przemarzły podczas ostrej zimy.  Wszystkie gatunki tych pięknych roślin możemy ze sobą łączyć tworząc w pojemnikach, piękne wiosenne bukiety.

Odmiany, które opisałem powyżej to tylko ułamek oferty jaką obecnie posiadamy we Flora Point. Zapraszam zapoznać się z całą naszą ofertą do sklepu. Gdzie cebulki sprzedajemy w formie zestawów jak i pojedynczych sztuk, które samemu możemy sobie wybrać w wygodny sposób.

AUTOR WPISU - SŁAWOMIR ROGOWSKI

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w uprawie drzew i krzewów liściastych w warunkach miejskich. Moją drugą wielką pasją jest fotografia, w tym przyrodnicza jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i Europie. Od ponad 10 lat doradzam klientom przy wyborze roślin w centrum ogrodniczym Flora Point.