KAKTUSY I SUKULENTY – WYMAGANIA I UPRAWA

Kaktusy i sukulenty cieszą się niesłabnącą popularnością wśród amatorów oraz bardziej zaawansowanych entuzjastów roślin doniczkowych. Na roślinnym rynku znajdziemy setki gatunków oraz tysiące odmian i krzyżówek.

Każdy kaktus jest sukulentem, ale czy każdy sukulent to kaktus? Nie! Kaktusy to wyłącznie rośliny z rodzaju kaktusowatych. Sukulentami są zaś wszystkie rośliny wyposażone w tkankę wodną, która pozwala im na magazynowanie wody i substancji odżywczych.

STANOWISKO

Większość kaktusów i sukulentów doceni jasne oraz bardzo jasne stanowiska uprawy, na których panować będzie pokojowa, bądź wyższa od pokojowej temperatura. Także zimą rośliny te wymagają stałego dostępu do światła. 

PODŁOŻE

Są to rośliny, które posiadają tkankę wodną. Jej rolą jest magazynowanie zapasów wody oraz substancji odżywczych, które roślina wykorzystuje w czasie. Sprzyja to niesamowitej odporności sukulentów na niekorzystne warunki, ale także czyni je roślinami, których absolutnie nie można przelać. Nadmiar wody w doniczce bardzo szybko doprowadzi do gnicia rośliny. Poprzez stosowanie odpowiedniego podłoża, możemy znacznie ograniczyć ryzyko przelania rośliny. 

Skład mieszanki dla kaktusów i sukulentów:

1. Drobny żwir 50%.
2. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego 20%.
3. Mieszanka perlitu oraz keramzytu (w stosunku 1:1) 30%.

PODLEWANIE

Rośliny te podlewamy bardzo oszczędnie i tylko wtedy, kiedy podłoże jest całkowicie suche. Najczęstszą przyczyną chorób wśród tych roślin jest właśnie przelanie podłoża. 

NAWOŻENIE

Rośliny w sezonie wzrostu nawozimy oszczędnie, stosując przeznaczone dla kaktusów oraz sukulentów nawozy. Rytuał nawożenia powtarzamy co około trzy tygodnie. 

PRZESADZANIE

Kaktusy oraz sukulenty przesadzamy rzadko i tylko wtedy, kiedy bryła korzeniowa wyraźnie nie mieści się już w dotychczasowej doniczce. Taka praktyka pozytywnie wpływa na tempo wzrostu, wielkość nowych przyrostów oraz znacznie ogranicza ryzyko przelania roślin.

KAKTUSY & SUKULENTY W NASZEJ OFERCIE

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.