Wyświetlanie 1–30 z 581 wyników

OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

W ostatnich latach sporą popularność zyskują kwiaty oczyszczające powietrze. Ich obecność w mieszkaniu pomaga nie tylko w walce z uciążliwym smogiem, lecz także z alergenami i niebezpiecznymi drobnoustrojami. Poszczególne gatunki mogą działać jak naturalne filtry – ciekawe okazy tego typu można znaleźć w sklepie internetowym Flora Point.

48,00 

DOSTĘPNE

58,00 

DOSTĘPNE

OKAZJA

Gatunki bezpieczne dla zwierząt – rośliny oczyszczające powietrze w domu

Obecność czworonożnego przyjaciela w domu nie oznacza konieczności rezygnowania z roślin. Choć nie wszystkie gatunki są bezpieczne dla zwierząt, dobór odpowiednich okazów, które będą całkowicie niegroźne, nie powinien stanowić żadnego problemu. Jakie rośliny oczyszczające powietrze w domu, a jednocześnie przyjazne pupilom, można wybrać? To na przykład paproć nefrolepis, palma koralowa, a także miniaturowa zielistka. Wszystkie z nich są dostępne w sklepie Flora Point.

Paproć nefrolepis Green Fantasy

Green Fantasy to najpopularniejsza odmiana tej charakterystycznej paproci, która od dawna gości w wielu polskich domach, mieszkaniach i nie tylko. Na tle innych roślin wyróżniają ją piękne, gęste i pokarbowane liście. Docelowa wysokość może przekraczać nawet 100 cm. Paproć wymaga stosunkowo dużej zawartość pary wodnej w powietrzu, jak również stale wilgotnego, jednak nie mokrego podłoża. Z tego względu będzie świetną rośliną łazienkową. Nefrolepis Green Fantasy najlepiej czuje się na półcienistym bądź jasnym stanowisku. Co więcej, paproć ujemnie jonizuje powietrze, usuwając cząstki zanieczyszczeń. Jej wygląd stale zachwyca, a do tego jest ona w pełni bezpieczna dla zwierząt.

Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum

Łatwość uprawy i brak wygórowanych wymagań sprawia, że gatunek ten jest idealnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Warto zainteresować się miniaturowymi wariantami, które nie potrzebują dużej przestrzeni – ich wysokość wynosi przeważnie zaledwie kilkanaście centymetrów. Mimo niewielkich rozmiarów roślina ma bardzo pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu. To również doskonały gatunek dla alergików; co więcej, zielistka świetnie sprawdzi się do lasu w szkle. Dzięki gęstym, soczystym, jasnozielonym liściom, od których pochodzi nazwa rośliny, rewelacyjnie wygląda także w wiszącej doniczce.

Chamedora wytworna, czyli Chamaedorea elegans lub palma koralowa

Palma koralowa to bardzo interesująca roślina doniczkowa, która cechuje się pierzastym ulistnieniem w jasnozielonym kolorze. Gatunek ten naturalnie występuje przede wszystkim w Meksyku i Gwatemali, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji bez problemu poradzi sobie także w polskim domu. Zadbane okazy mogą osiągnąć nawet 150 cm wysokości. To doskonała ozdoba wnętrza, która jest bardzo łatwa w uprawie – roślina nie ma szczególnie wysokich wymagań. Należy jednak pamiętać, że chamedora najlepiej czuje się w miejscu z rozproszonym światłem; bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści.

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze do sypialni

Rośliny domowe stanowią nie tylko oryginalną dekorację, lecz także świetny sposób, by nawilżyć i oczyścić powietrze, a jednocześnie neutralizować szkodliwe substancje. Warto postawić na nie szczególnie w sypialni – mogą one mieć znaczący wpływ na jakość snu. Eksperci i naukowcy polecają, aby na 10 metrów kwadratowych domu przypadał chociaż jeden okaz. Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni to między innymi Hydnophytum papuanum, czyli tzw. mrówcza roślina, a także hoja, nazywana również woskownicą. To gatunki, które wykazują świetny wpływ na jakość powietrza – warto dowiedzieć się o nich więcej.

Hoja Mathilda

Odmiana Mathilda stanowi krzyżówkę dwóch popularnych gatunków z hoi: Hoia carnosa oraz Hoia serpens. Liście rośliny są ciemnozielone i grube, a do tego odznaczają się specyficzną powłoką, która przypomina cienką warstwę wosku. Z tego względu hoja jest potocznie nazywana woskownicą. To doskonały wybór dla kolekcjonerów, a jedną z największych zalet jest niezwykle przyjemny zapach wydzielany przez kwiatostany w sezonie letnim. Ten egzotyczny półsukulent może być uprawiany jako roślina wisząca bądź pnąca się na podporze. Hoja Mathilda dobrze czuje się w temperaturze pokojowej; roślina wymaga umiarkowanego podlewania i dobrze reaguje na lekkie zraszanie. Należy postawić ją w jasnym, rozproszonym świetle słonecznym.

Mrówcza roślina – Hydnophytum papuanum

To gatunek pochodzący z lasów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej – można go znaleźć w naturalnym środowisku przede wszystkim w Tajlandii i Malezji. Tam jako epifit porasta wysokie drzewa, stanowiąc przy tym dom dla niektórych gatunków mrówek. To piękna i fascynująca roślina, która zachwyca niecodzienną formą. Hydnophytum papuanum dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, jednak wymaga mocno przepuszczalnego podłoża. Nie wymaga częstego podlewania: tuż przy glebie znajduje się tzw. kaudeks, który gromadzi wodę i substancje odżywcze.

Duże odmiany powyżej 100 cm. Te gatunki zachwycają!

Okazy w rozmiarach XL i XXL będą niezwykłą ozdobą każdego pomieszczenia, a jednocześnie zapewnią bardzo efektywne oczyszczanie powietrza. Gatunki egzotyczne perfekcyjnie wpisują się we wnętrza z wyższym sufitem. Minimalistycznie urządzony apartament, nowoczesne biuro czy hotelowa sala konferencyjna – to miejsca, do których doskonale pasują większe gatunki. Nieco zieleni doda aranżacji charakteru, stanowiąc przy tym niecodzienną i efektowną dekorację. Na jakie propozycje warto zwrócić uwagę? Polecane rośliny do biura oczyszczające powietrze to m.in. trójskrzyn pstry (kroton) i Yucca rostrata.

Codiaeum variegatum pictum – trójskrzyn pstry (kroton)

Trójskrzyn pstry, nazywany także nazwą rodzajową „kroton”, to gatunek należący do rodziny wilczomleczowatych. Okazy Codiaeum variegatum pictum dobrze sprawdzają się jako rośliny oczyszczające powietrze, a przy tym wyróżniają się pięknym wyglądem. Charakterystyczną cechą są duże, kolorowe liście o fakturze przypominającej skórę. Co ciekawe, choć roślina oczyszcza powietrze, jest jednocześnie trująca. Jakie warunki są odpowiednie dla krotona? Najlepiej postawić go w słonecznym miejscu i zadbać o właściwą temperaturę – w zimie minimum to 16°C. Gatunek ten preferuje zraszanie liści miękką wodą. Należy przy tym uważać, aby nie przelać ani nie przesuszyć podłoża. Wysokość rośliny sięga zwykle 100–150 cm.

Mrozoodporna juka – Yucca rostrata

Yucca rostrata doskonale radzi sobie ze spadkami temperatury – to gatunek, który wytrzyma nawet przy −20°C. Niestraszne są jej również upały i susze. Mrozoodporna juka należy do roślin ogrodowych, które sprawdzą się również w zimie. Latem zobaczyć można białe kwiatostany w formie dzwonków o intensywnym zapachu. Roślina preferuje przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie.