Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

RODZAJE ROŚLIN

Juka to efektowna roślina, przypominająca palmę, choć należy do zupełnie innej rodziny – agawowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, rośnie również na Karaibach. Wnosi do mieszkania tropikalny charakter. Doskonale prezentuje się w przestronnych wnętrzach. Zadbana juka wypuszcza lancetowate, intensywnie zielone i ostre liście ze spiczastym zakończeniem, układające się w atrakcyjny, rozłożysty pióropusz.


Ogrodowe rośliny kwitnące, rabatowe, użytkowe, ozdobne z liści.

Juka – najpopularniejsze rodzaje

Wiele gatunków pełni rolę ozdobną; wśród nich znajdziecie Państwo najczęściej spotykaną jukę gwatemalską, u której rozwija się ciemnobrązowa kłodzina. W sprzedaży pojawiają się sadzonki pędowe z widocznym pniem, oraz wierzchołkowe – wyłącznie z pióropuszem liści. Juka przypomina dracenę – często jest nawet z nią mylona – jednak oba gatunki można odróżnić po liściach. Zauważcie Państwo, że liście juki są sztywniejsze i ostrzejsze od liści draceny. Dużym powodzeniem cieszą się również juka aloesowa i wyniosła, gatunki do siebie podobne.

Jak uprawiać jukę?

Mamy dobrą wiadomość dla początkujących ogrodników, którym wygląd juki przypadł do gustu – to łatwa w uprawie roślina, mimo że może na taką nie wyglądać. Wystarczy jej temperatura pokojowa i uniwersalne, przepuszczalne podłoże, używane do domowych okazów, lub przeznaczone dla palm. Zaleca się zraszać jukę, chociaż i bez systematycznego nawilżania jest w stanie swobodnie się rozwijać. Juki to sukulenty, należy je więc oszczędnie podlewać. Latem wystarczy obficie podlać rośliny raz na dwa - trzy tygodnie. Zimą ograniczamy podlewanie do jednego na 4 - 6 tygodni w zależności od poziomu wilgotności podłoża. Jeśli zauważycie Państwo, że liście zaczynają tracić sprężystość i zwisać, to znak, że juka potrzebuje więcej światła słonecznego. Podobnym sygnałem jest pojawienie się żółtych liści, które systematycznie należy usuwać. 

Juka w ogrodzie

Niektóre gatunki juki nadają się do uprawy na zewnątrz. Wśród nich znajdziecie Państwo jukę ogrodową, nazywaną też karolińską, która jest bardzo prosta w hodowli. Z opieką nad nią poradzą sobie już początkujący ogrodnicy. Posiada niewiele wymagań stanowiskowych i uprawowych, a przy tym zachwyca efektownymi kwiatostanami i liśćmi w kształcie szabelki. Może stać się przyjemnym egzotycznym akcentem w Państwa ogrodzie. Żeby cieszyć się pięknem juki, musicie Państwo zadbać o stanowisko z dostępem do słońca. Bez odpowiedniego nasłonecznienia roślina nie zakwitnie lub zakwitnie niezbyt okazale. Istotne jest także podłoże – juka nie rozwija się dobrze na podmokłym terenie – preferuje ziemię przepuszczalną i mało żyzną. Warto też wybrać dla niej takie miejsce, które uchroni ją przed podmuchami wiatru.

Juka  – w jakich cenach?

Juki pojawiają się w centrach ogrodowych i sklepach internetowych w różnych cenach. Ich koszt uzależniony jest od gatunku oraz wielkości rośliny. Sadzonki możecie Państwo kupić już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Natomiast wyższa cena – sięgająca od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – dotyczy okazów takich jak mrozoodporna juka ogrodowa, która jest dostępna we Flora Point w kilku wymiarach. Z tak okazałą rośliną stworzycie Państwo w swoim ogrodzie prawdziwą dżunglę. 

Juka we Flora Point

W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko efektowną jukę, ale także wiele innych egzotycznych roślin, które wprowadzą do wnętrz i na tarasy tropikalny klimat. Nasze rośliny wyróżniają się wysoką jakością, a część z nich jest na tyle unikatowa, że nie znajdziecie ich  w żadnym innym sklepie. Jeśli zależy Państwu na wyjątkowych i zadbanych roślinach, zachęcamy do przyjrzenia się innym okazom. Mamy nadzieję, że Waszą uwagę przykują egzemplarze kolekcjonerskie, z których jesteśmy dumni.