STRELICJE & HELIKONIE – WYMAGANIA I UPRAWA

#STRELITZIA kompletny przewodnik po uprawie strelicji reginae agusta nicolai oraz helikonii

# rodzaj strelicja

Rodzaj roślin strelicjowatych obejmuje zaledwie pięć gatunków. Występują w Mozambiku, Zimbabwe, Południowej Afryce, Bostwanie oraz w wielu tropikalnych krajach jako rośliny introdukowane.

# gatunki w uprawie

Powszechnie uprawiane są dwa gatunki Strelicji: augusta nicolai oraz reginae. Ta pierwsza cieszy się niesłabnącą popularnością dzięki swoim ogrom-nym, dekoracyjnym liściom, druga zaś dzięki swoim oryginalnym, kolorowym kwiatostanom.

# wymagania

Strelicje oraz helikonie to rośliny proste w uprawie, ale tylko wtedy gdy spełnimy trzy podstawowe wymagania – dużo światła słonecznego oraz odpowiednie podłoże. Nie należy w przypadku tych roślin zapominać o właściwym nawożeniu.

# donica

Rośliny te rosną najlepiej w ciasnych pojemnikach. Ciasnych to znaczy takich, w których ich korzenie nie mają zbyt dużo wolnej przestrzeni do rozrostu. Takie podejście do uprawy owocuje zancznie szybszym przyrostem oraz wzrostem masy zielonej.

# woda

Rośliny te docenią stale wilgotne podłoże. Substrat nie może być jednak mokry. Korzenie poza dostępem do wody, muszą mieć także dostęp do tlenu i powietrza. Brak wymiany gazowej w substracie owocować będzie gniciem korzeni.

# nawożenie

Strelicje nawozimy intensywnie w sezonie wzrostu. Najlepiej co drugie podlewanie. Nawożenie powinno być kompletne czyli zawierać zarówno makro i mikroelementy.

Kwitną wyłącznie dorosłe okazy Strelicji. Za takie uznaje się rośliny 3 – 4 letnie, które uprawiane są w optymalnych warunkach.

Strelicja augusta nicolai bardzo rzadko kwitnie w warunkach uprawy domowej, a jej kwiatostan nie jest tak atrakcyjny jak Strelicji królewskiej.

UPRAWA
STRELICJI

Opis uprawy znajdzie zastosowanie w przypadku wszystkich gatunków Strelicji,
a także w przypadku Helikonii.

Mówiąc o uprawie Strelicji, pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć jest światło. Rośliny te cechują się ogromnym zapotrzebowaniem na światło słoneczne. Im więcej tym lepiej. Jest ono konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny. Czyni je to idealnymi roślinami tarasowymi, szklarniowymi oraz do ogrodów zimowych. Bez światła rośliny nie tylko, nie zakwitną, ale także znacznie spowolnią swój wzrost, zaczną karłowacieć, a z czasem obumierać.

Strelicje podlewamy często i obficie, ale zawsze dopiero wtedy, gdy wierzchnie warstwy podłoża zdążą przeschnąć, w przeciwnym razie bardzo łatwo doprowadzimy do przelania substratu i gnicia bryły korzeniowej.

Strelicje są roślinami bardzo “żarłocznymi”. W sezonie wzrostu rośliny należy regularnie nawozić (najlepiej co drugie podlewanie). Używamy w tym celu nawozów wieloskładnikowych, zawierających mikro oraz makroelementy. W celu pobudzenia kwitnienia w przypadku Strelicji królewskiej zalecane jest stosowanie nawozów do pomidorów i ogórków. Zawierają one w swoim składzie podwyższone stężenia fosforu i potasu – składników, które bardzo korzystnie wpływają na budowę bryły korzeniowej oraz kwitnienie i związywanie owoców.

Strelicje preferują “ciasne pojemniki”. Rośliny przesadzamy dopiero w momencie, w którym korzenie wyraźnie przerastają otwory drenażowe donicy, bądź bryła korzeniowa silnie rozpiera ścianki pojemnika. Sprzyja to szybszemu i intensywniejszemu wzrostowi masy zielonej. Roślina mając dużo miejsca na rozwój korzeni, skupi się przedewszystkim na ich budowie.

Strelicje wymagają odpowiednich warunków zimą. Rośliny trzymane na tarasie bądź w ogrodzie wnosimy do domu. Ustawiamy je na najaśniejszym możliwym stanowisku. Warto pomyśleć o zakupie specjalnych lamp do doświetlania roślin. Strelicje, którym w sezonie zimowym nie dostarczymy wystarczającej ilości światła staną się bardzo podatne na choroby, agrofagi, zaczną karłowacieć, tracić turgor, a w skrajnych przypadkach zamierać.

Podłoże do uprawy Strelicji oraz Helikonii powinno być żyzne, utrzymujące wilgotność oraz dobrze zdrenowane i oddychające. Zróżnicowana frakcja substratu jest konieczna dla uzyskania porządanych efektów oraz naturalnej stymulacji rośliny do wzrostu.

Blaszka liściowa Strelicji królewskiej

Kwiatostany Helikonii

Skład podłoża

1. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego (50% mieszanki). Podłoże to stanowi bazę odżywczą dla rośliny, dobrze utrzymuje wilgotność, ale w porównaniu z torfem niskim, szybko wysycha co zapobiega przelaniu substratu oraz rozwojowi patogenów.

2. Keramzyt (10% mieszanki) – zmniejsza napięcie powierzchniowe podłoża, powodując że nie traci ono właściwości retencyjnych. Różnicuje frakcję oraz gęstość substratu tworząc w nim kieszonki powietrzne, dzięki czemu korzenie rośliny mają stały dostęp do tlenu i powietrza.

3. Perlit (20% mieszanki) – podobnie jak keramzyt rozluźnia podłoże, bardzo dobrze napowietrza oraz utrzymuje wilgotność. Stanowi też element wzbogacający frakcję, co imituje różnorodność składu gleb w środowisku naturalnym, stymulując rozrost bryły korzeniowej.

4. Czips kokosowy oraz włókno kokosowe w stosunku 1:1 (10% mieszanki) – stanowią kolejny element różnorodnej frakcji podłoża. Napowietrzają substrat oraz utrzymują wilgotność.

5. Glinka ogrodnicza (10% mieszanki) – utrzymyje wilgotność podłoża. Nie powoduje jednak zbytniego nasycenia substratu wodą, co potrafią czynić hydrożele. Jest idealną alternatywą dla naturalnej gliny, która w czystej postaci jest dość trudna do kupienia, a wydobyta na własną rękę z środowiska naturalnego, może być wektorem wielu agrofagów.

Wykonanie podłoża

Samodzielne wykonanie podłoża do roślin jest banalnie proste. Wszystkie wymienione składniki należy dokładnie i porządnie ze sobą wymieszać.

Gotowy substrat możemy dodatkowo wzbogacić żwirem akwarystycznym oraz piachem. Im bardziej różnorodna frakcja podłoża tym lepiej.

O co chodzi z frakcją?

Różnorodna frakcja podłoża to nic innego jak wymieszane ze sobą składniki o różnej wielkości, strukturze, teksturze oraz właściwościach retencyjnych. Substrat dzięki temu nie ulega kompresji podczas podlewania (nie zbija się). Nieidealne spasowanie elementów podłoża sprzyja też powstawaniu kieszonek powietrznych, które kluczowe są dla wymiany gazowej w substracie oraz pozwalają oddychać podziemnym organom roślinnym.

Wykonane tak podłoże imituje niejednolitość gleb w środowisku naturalnym. Ma to bardzo korzystny wpływ na rozwój roślin oraz stymulację wzrostu.

BROSZURA DO POBRANIA

POBIERZ PORADNIK PDF

STRELICJE W NASZEJ OFERCIE

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.