NAJLEPSZE ROŚLINY DO POKOJU DZIECIĘCEGO – RANKING ROŚLIN DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Pokój dziecięcy to idealne miejsce do wprowadzenia roślin. Poza walorami estetycznymi mają także właściwości zdrowotne. Odpowiednio dobrane rośliny będą bezpieczne, a do tego będą sprawnie oczyszczały i natleniały powietrze. Czym należy kierować się przy wyborze roślin do pokoju dziecięcego?

Rośliny do salonu - Flora Point Świat Roślin

Rośliny do pokoju dziecięcego muszą być przede wszystkim gatunkami bezpiecznymi i nietoksycznymi, które nawet w przypadku spożycia ich liści przez ciekawskie, poznające świat dziecko, będą całkowicie obojętne dla jego zdrowia. Na szczęście na coraz bardziej nasyconym rynku, nie brakuje takich roślin. 

PAPROCIE

Listę roślin przeznaczonych do dziecięcego pokoju, bez żadnych kompromisów, należy zacząć od paproci. Te kultowe, a zarazem jedne z najstarszych w uprawie doniczkowej roślin, są całkowicie bezpieczne dla dzieci. Wszystkie gatunki paproci i paprotników to rośliny pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia substancji toksycznych. Poza walorami estetycznymi pełnią także rolę świetnych oczyszczaczy, nawilżaczy i natleniaczy powietrza. 

Na rynku dostępny jest ogrom gatunków i odmian. Różnorodność barw i kształtów liści jest nieskończona. Wiele z nich na pierwszy rzut oka nawet nie przypomina paproci. Rodzaj ten jest tak obfity, że bez problemu możemy urządzić cały dziecięcy pokój wyłącznie paprociami, a każda będzie zupełnie inna. 

Rośliny do pokoju dziecięcego - Flora Point Świat Roślin

CALATHEA I MARANTY

Calathee to kolejny rodzaj roślin o nieskończonej ilości gatunków i odmian barwnych. Świetnie oczyszczają, nawilżają i natleniają powietrze, a do tego, co najważniejsze, nie posiadają żadnych substancji, które w przypadku spożycia, mogłby zaszkodzić dzieciom. Są roślinami o pełnym przekroju kształtów, rozmiarów i kolorów. Są także dość proste w uprawie, o ile zapewnimy im podwyższoną wilgotność powietrze i będziemy pamiętać o regularnym, obfitym podlewaniu. Bez problemu znajdziemy odmianę, której rozmiar i kolor wpasują się w stylistkę aranżowanego pomieszczenia.

Rośliny do sypialni - Flora Point Świat Roślin

PALMY

Palmy to kolejne rośliny, wśród których wybór gatunków, odmian, kształtów i rozmiarów, wydaje się być nieskończony. Co najważniejsze wszystkie gatunki palm, to okazy całkowicie bezpieczne dla dzieci. Są roślinami o dość powolnym wzroście co może okazać się przydatne przy ograniczonej przestrzeni. Poza egzotycznym, majestatycznym wyglądem, cechują się niezrównanymi zdolnościami w oczyszczaniu, natlenianiu i nawilżaniu powietrza, co zawdzięczają swoim wyjątkowym liściom o dużej powierzchni blaszki liściowej. Jeśli zadbamy o podwyższoną wilgotność powietrza i będziemy pamiętać o regularnym podlewaniu, będą także roślinami bardzo prostymi w uprawie. 

Rośliny do pokoju dziecięcego - Flora Point Świat Roślin

STORCZYKI 

Storczyki to znane i chętnie uprawiane od lat 90tych rośliny. Są całkowicie bezpieczne dla dzieci, a do tego zachwycają minimalistyczną formą liści i niezwykle atrakcyjnymi kwiatostanami. Bez problemu i z powodzeniem uprawiane są przez większość miłośników roślin kwitnących, a jeśli zdobędziemy trochę podstawowej wiedzy, bez większego trudu doprowadzimy je także do ponownego kwitnienia. W handlu funkcjonuje ogrom gatunków, odmian, kultywarów i hybryd tych roślin. Kolorystycznie dobierzemy je do każdego stylu dziecięcego pokoju. Większość z nich osiąga niewielkie rozmiary i rośnie stosunkowo wolno, dzięki czemu w ich przypadku ilość wolnej przestrzeni w pokoju ma drugorzędne znaczenie.

Rośliny do pokoju dziecięcego - Flora Point Świat Roślin

ASPIDISTRA – ŻELAZNY LIŚĆ

Aspidistra to bardzo popularna, wyjątkowo prosta w uprawie roślina. Z kłącza rośliny wyrastają pojedyncze, podłużne, sztywne liście. Minimalistyczna, wytrzymała, a co najważniejsze całkowicie bezpieczna dla dzieci. Nie zajmuje dużo miejsca, a właściwie uprawiana szybko cieszy nowymi przyrostami i pięknym, zdrowym wyglądem. Jest do tego rośliną skutecznie oczyszczającą powietrze.

DRZEWKA CYTRUSOWE

Wybór gatunków drzew cytrusowych jest obecnie ogromny. Cytryny, mandarynki, kalamondyny oraz krzyżówki międzygatunkowe. Do wyboru do koloru! Do koloru dosłownie, ponieważ każdy z nich wyróżnia się innym kolorem owoców, które kiedy pojawią się na roślinach, gęsto osadzone są na gałęziach rośliny przypominając korale. Cytrusy są roślinami zaliczanymi do tych łatwych w uprawie. Pięknie wypełniają przestrzeń i będą idealnym wyborem dla osób szukających egzotycznych roślin oraz miłośników miniaturowych drzew, bowiem regularnie przycinane drzewa cytrusowe, świetnie sprawdzą się w uprawach typu bonsai. Wiele z nich daje jadalne owoce, które mogą być świetnym dodatkiem do herbat, zimnych napojów, ciast oraz deserów. Cytrusy obficie kwitną, a ich kwiaty wydzielają bardzo przyjemną delikatną woń. Rosną stosunkowo wolno, co może być ogromnym atutem dla osób szukających roślin do przestrzeni, w których nie mogą pozwolić sobie na okazy szybko rosnące i wymagające z każdym miesiącem więcej miejsca. Cytrusy są całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Rośliny do pokoju dziecięcego - Flora Point Świat Roślin
CHLOROPHYTUM – ZIELISTKA
 

Zielistki to znane od dekad rośliny. Bardzo proste w uprawie, szybko rosnące, atrakcyjne wizualnie i całkowicie bezpieczne dla dzieci. Rośliny te tworzą zwarte, gęste, przypominające trawę rozety, z których z czasem wyrastają liczne rozłogi, na których pojawiają się nowe, młode sadzonki rośliny. Dorosłe okazy przypominają zielone wodospady, uginające się od ciężaru nowych sadzonek. Mimo, że roślina przypomina trawę, nie ma z nią nic wspólnego. należy do kategorii roślin Agawowych i rodziny roślin Szparagowatych. Według listy opracowanej przez NASA jest jedną z najlepiej oczyszczających powietrze roślin. Warto zainteresować się nią, jeśli myślimy o urządzaniu pokoju dziecięcego. 

Rośliny do pokoju dziecięcego - Flora Point Świat Roślin

BANANOWIEC JADALNY – MUSA ACUMINATA

Bananowiec odmiany Musa acuminata to kolejna, całkowicie bezpieczna dla dzieci roślina. Rośnie niebywale szybko osiągając przy tym, w bardzo krótkim czasie, ogromne rozmiary. Wyglądem przypomina strelicje, ale w przeciwieństwie do nich nie jest nośnikiem substancji toksycznych, które w przypadku spożycia, mogłby powodować zatrucie. Bananowce jadalne świetnie oczyszczają, nawilżają i natleniają powietrze, co zawdzięczają dużym blaszkom liściowym. 

Rośliny do salonu - Flora Point Świat Roślin

POZOSTAŁE GATUNKI BEZPIECZNE DLA DZIECI

 1. Większość gatunków Peperomii

 2. Kaktus bożonarodzeniowy – Schlumbergera

 3. Sukulenty z rodzaju Echeveria

 4. Sukulenty z rodzaju Senecio

 5. Gerbera

 6. Bromelie

 7. Aloes

 8. Camelia

 9. Bazylia

 10. Fiołek afrykański – Saintpaulia ionantha

 11. Aeschynantus

 12. Tillandsie

 13. Begonie

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.