NAJPOPULARNIEJSZE ROŚLINY PNĄCE EPIPREMNUM, SCINDAPSUS, PHILODENDRON HEDERACEUM [VIDEO]

Rośliny pnące od dekad są jednymi z najchętniej uprawianych. Decyduje o tym ogromna elastyczność w ich eksponowaniu. Możemy uprawiać je klasycznie na podporach jak i w formie wiszącej. W tym drugim przypadku osiągamy efekt tropikalnego lasu i zwisających lian. Taki sposób na ekspozycję roślin oszczędza też wiele miejsca w naszej przestrzeni, ponieważ wykorzystujemy wolne miejsce pod sufitem, na karniszu czy półce ściennej. Nieliczne pnącza nadają się do uprawy w formie wiszącej, stąd kilka gatunków, które chcę omówić zyskało ogromną popularność.

POTHOS

Rośliny, które niżej opiszę, bardzo często, co kluczowe – BŁĘDNIE, nazywane są pothos. Istnieje także powszechne przekonanie, że nazwa ta dotyczy Epipremnum aureum. Ani jedno, ani drugie podejście nie jest słuszne. Należy pamiętać, że Pothos to w taksonomii zupełnie odrębny rodzaj  w rodzinie obrazkowatych. Ani Epipremnum, ani Philodendron, ani Scindapsus do niego nie należą.

PHILODENDRON HEDERACEUM - FILODENDRON SERCOLISTNY

Jeden z najpopularniejszych przedstawicieli filodendronów. Od dekad uprawiany w polskich domach. Niezwykle prosty w uprawie, bardzo szybko rosnący, posiadający wiele barwnych i ciekawych odmian (np. brasil, micans, cream splash, scandens, lemon). Roślina idealnie nadająca się do uprawy w formie wiszącej, tworząca bardzo gęste i duże przyrosty, które z czasem tworzą naturalną zieloną ścianę. Roślina bardzo prosta do formowania oraz rozmnażania.

Najlepsze efekty uprawy w formie wiszącej uzyskamy z odmianą wyjściową czyli Scandens oraz Brasil. Ich liście nie będą nadmiernie karłowaciały, a pędy wydłużały się.

WYMAGANIA

Stanowisko: jasne / bardzo jasne / półcień
Podlewanie: rzadko ale obficie
Wilgotność powietrza: minimum 40% (zniesie chwilowe spadki)
Podłoże: przepuszczalne, lekkie, oddychające

EPIPREMNUM

Rodzaj epipremnum to kolejny z najpopularniejszy w uprawie doniczkowej. W Polsce znany od dziesiątek lat. Jego najbardziej rozpowszechniony gatunek czyli aureum, nazywany jest przez to często komunistyczną rośliną. Uważam to za szkodliwe stwierdzenie, ponieważ jest to niesamowicie szybko rosnąca i prosta w uprawie roślina. Uprawiana na podporze szybko zaczyna produkować bardzo obfite przyrosty o ogromnej powierzchni blaszki liściowej. Jeśli zdecydujemy się na formę wiszącą roślina będzie produkowała znacznie mniejsze liście, ale za to gęsto osadzone na pędach i chętnie będzie się krzewiła, dzięki czemu szybko osiągniemy efekt zielonej kurtyny.

Ogromną zaletą tych roślin jest fakt, że nadają się niemalże każde stanowisko uprawy. Bardzo jasne, jasne, pócieniste oraz co rzadkie, także ocienione. Wystarczy mu, że będzie miał jakikolwiek, nawet minimalny dostęp do światła słonecznego. Unikamy jednak całkowitej ciemności jak i bezpośredniej operacji słonecznej.

Niepodważalnymi zaletami są także takie czynniki jak niska cena tych roślin, bardzo szeroka dostępność, oraz możliwość częstego ich przycinania celem stymulowana krzewienia oraz rozmnażania.

Najpopularniejsze gatunki Epipremnum to aureum oraz pinnatum. Oba występują w wielu atrakcyjnych odmianach barwnych przyjmujących różne kształty i tekstury liści. Najpopularniejsze odmiany do marble queen, snow queen, n’joy, neon, cebu blue, variegata.

 

WYMAGANIA

Stanowisko: jasne / bardzo jasne / półcień / cień
Podlewanie: rzadko ale obficie
Wilgotność powietrza: minimum 40% (zniesie chwilowe spadki)
Podłoże: przepuszczalne, lekkie, oddychające

SCINDAPSUS

Trzecim rodzajem roślin, który chciałbym Wam przybliżyć w kontekście najpopularniejszych pnączy w uprawie domowej jest rodzaj Scindapsus.

Są to bardzo popularne rośliny, które dzielą się na wiele gatunków i odmian. Podobnie jak Philodendron hederaceum i Epipremna, są bardzo łatwe w uprawie. Świetnie odnajdą się na każdym stanowisku o ile nie będzie na nim bezpośredniej operacji słonecznej jak i nie będzie całkowitej ciemności. Rosną bardzo szybko i nie wykazują skłonności do karłowacenia, gdy uprawiane są w formie wiszącej. Natura wyposażyła je w dość grube, mięsiste liście, przez co całkiem dobrze znoszą bytowanie w warunkach niższej wilgotności powietrza.

W sezonie wzrostu docenią regularne nawożenie odżywkami do roślin zielonych o kompleksowym składzie, to znaczy zawierającymi składniki mikro jak i macro.

Najpopularniejsze odmiany to argyraeus, trebie, silvery ann, moonlight, dark form. Rzadką i ostatnio bardzo poszukiwaną odmianą jest forma variegata.

WYMAGANIA

Stanowisko: jasne / bardzo jasne / półcień / cień
Podlewanie: rzadko ale obficie
Wilgotność powietrza: minimum 30%
Podłoże: przepuszczalne, lekkie, oddychające

ZOBACZ NASZ FILM O NAJPOPULARNIEJSZYCH PNĄCZACH DOMOWYCH

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.