NOLINA (BEAUCARNEA) NOGA / STOPA SŁONIA – UPRAWA WYMAGANIA PORADY

Bokarnea wygięta to pochodzący z Meksyku, sukulentyczny gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. Potocznie nazywana jest także małpim drzewem bądź nogą / stopą słonia.

W uprawie doniczkowej znana jest od dekad. Swoją ogromną popularność zawdzięcza prostocie uprawy oraz bezobsługowemu charakterowi. W swoim grubym pniu roślina ta magazynuje duże ilości wody oraz substancji odżywczych, dzięki czemu jej podlewanie ogranicza się do absolutnego minimum.

Stanowisko uprawy

Może być uprawiana na szerokim spektrum stanowisk, od lekko zacienionych po bardzo jasne. Na każdym z nich świetnie sobie poradzi, ale warto mieć na uwadze, że im więcej światła dostarczymy roślinie, tym szybciej i zdrowiej będzie rosła. Nie możemy jednak wystawić noliny na działanie bezpośredniej operacji słonecznej. W tej sytuacji jej liście mogą ulec rozległym poparzeniom.

Pokrój

Noliny w zależności od sposobu ich prowadzenia, warunków świetlnych, wielkości oraz głębokości donicy i formowania, mogą przybierać rozmaite formy i kształty. Możemy znaleźć okazy o dużej okrągłej bulwie tuż nad ziemią, z której wychodzą pojedyncze, proste pnie rośliny oraz egzemplarze całkowicie proste, przypominające wręcz wyglądem dracenę czy jukkę.

Podlewanie

Jak wspomniałem we wstępie, noliny to sukulenty co oznacza, że powinniśmy podlewać je bardzo oszczędnie i rzadko. Dobrą praktyką w przypadku tych roślin jest wstrzymanie się od podlewania do momentu aż podłoże całkowicie przeschnie, mówiąc potocznie, wręcz na tak zwany wiór. W środowisku naturalnym nogi słonia cykliczne przechodzą przez okresy mokre i suche, co sprawia, że przeniesienie tych warunków do domu ma bardzo korzystny wpływ na rozwój roślin. Z mojej prywatnej praktyki, podlewanie tych roślin niewielką ilością wody raz na 3-4 tygodnie, w zupełności wystarczy.

NAWOŻENIE

Noliny to rośliny, które powinniśmy nawozić rzadko i oszczędnie. W swoich tkankach magazynują one pokaźne ilości substancji odżywczych, przez co przesadne nawożenie szybko może doprowadzić do przekarmienia roślin. Najlepszą praktyką jest zasilanie ich raz na 1,5 miesiąca, wtedy kiedy widocznie rośnie. Nie zalecam nawożenia zgodnie z zasadą “od wiosny do jesieni”, rośliny potrzebują nawozu zawsze wtedy kiedy rosną, nawet jeśli odbywa się to w miesiącach zimowych. Do nawożenia nogi słonia uprawianej w podłożu stałym, najlepiej użyć odżywek do roślin zielonych obniżając dawkę nawozu do połowy zalecanej przez producenta. W amatorskiej uprawie nie jest to koniecznie, ale jeśli chcemy dla naszych roślin jak najlepiej, warto zadbać o to aby roztwór z pożywką mieścił się w przedziale 5,5-6,5 PH a odczyt zasolenia (EC) nie przekraczał wartości 1200 uS.

Przesadzanie

Noliny to rośliny wolno rosnące. Przesadzamy je dopiero wtedy kiedy korzenie rośliny zaczynają znacząco przerastać otwory drenażowe donicy, bądź nie mieszcząc się w kubaturze donicy, unosić roślinę do góry. Przesadzamy zawsze do doniczki maksymalnie 2 rozmiary (około 5 cm) większej. Stosowanie przesadnie dużych pojemników na tak zwany zapas, spowoduje wyłącznie zwiększenie ryzyka przelania roślin i zahamuje ich wzrost.

PODŁOŻE

Podłoże dla nogi słonia powinno być bardzo przepuszczalne dla wody, oddychające i szybko wysychające. W tym przypadku idealnie sprawdzi się mieszanka podłoża torfowego z dużymi ilościami perlitu, keramzytu, żwiru i piachu, bądź gotowe, profesjonalne podłoża przeznaczone do uprawy kaktusów i sukulentów.

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.