PALMY – WYMAGANIA I UPRAWA

Palmy to niezwykle popularne rośliny doniczkowe. Na rynku dostępne jest wiele gatunków, odmian oraz krzyżówek. Część z nich idealnie odnajduje się w roli roślin domowych, inne zaś preferują uprawę na zewnątrz. Do najpopularniejszych gatunków wewnętrznych, zaliczyć można Arecę, Kentię, Chamaedorę, Caryotę, Licualę, Washingtonię, Daktylowca kanaryjskiego, oraz Livistonę.

Wszystkie te gatunki (poza Chamaedorą) cechują się podobnymi wymaganiami stanowiskowymi oraz uprawowymi.

STANOWISKO

Palmy najlepiej czują się na stanowiskach jasnych oraz bardzo jasnych, z czasową bezpośrednią operacją słoneczną w trakcie dnia. Wyjątkiem jest jedynie rodzaj chamaedora, który preferuje stanowiska lekko zacienione. Rośliny, którym nie zapewnimy wystarczająco intensywnej operacji słonecznej znacznie zahamują swój wzrost, a ich ogólna kondycja wyraźnie spadnie.
Na stanowisku uprawy powinna także panować wysoka wilgotność powietrza (minimum 50%), która jest kluczowa dla zdrowia tych roślin. Możemy ją podnieść poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza bądź prostych, domowych metod. Brak odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza powodować będzie zasychanie końcówek liści, a z czasem całych przyrostów. 

Artykuł o nawilżaniu powietrza: CZYTAJ

Liście możemy zraszać, ale musimy pamiętać o tym, by woda nie pozostawała długo na ich powierzchni, inaczej może spowodować gnicie liści oraz choroby grzybowe.

PODLEWANIE

Palmy wymagają regularnego podlewania. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nigdy mokre (korzenie rośliny nie mogą stać w wodzie). Przesuszenie roślin owocować będzie zasychaniem końcówek liści, a w bardziej zaawansowanym stadium obumieraniem pędów.

 

PODŁOŻE

Odpowiedni substrat pełni kluczową rolę w uprawie domowych palm. Musi być on odpowiednio zbalansowany pod kątem wymiany gazowej oraz retencji wody. Najlepsza będzie mieszanka składająca się z piachu bądź żwiru (20%), wysokiej jakości podłoża uniwersalnego do roślin zielonych bądź palm (40%), gliny bądź glinki ogrodniczej (10%), czipsu bądź włókna kokosowego (20%) oraz mieszanki perlitu i keramzytu w stosunku 1:1 (10%).

 

NAWOŻENIE

Palmy nie wykazują dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze, niemniej musimy zapewnić im podstawowy zakres mikro i makroelementów. Najskuteczniejsze będzie zasilanie roślin raz na miesiąc w sezonie wzrostu (wiosna – jesień) poprzez podlewanie bądź dolistnie. W sezonie spoczynku (późna jesień – początek wiosny) całkowicie zaprzestajemy nawożenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zimą doświetlamy rośliny i utrzymujemy wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Tak stymulowane do wzrostu rośliny będą wymagały dalszego nawożenia.

 

 

PRZESADZANIE

Palmy to rośliny wymagające odpowiednich pojemników do uprawy. Są roślinami, które wytwarzają głównie korzeń palowy oraz niewielką sieć korzeni przybyszowych. Wymusza to na właścicielu, by zwracał uwagę głównie na wysokość donicy, a nie jej średnicę. Rośliny przesadzamy wtedy, kiedy zauważymy, że korzenie przerastają dolnymi otworami drenażowymi bądź roślina zaczyna się unosić ponad podłoże na przyrastających korzeniach.

 

PALMY W NASZEJ OFERCIE

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.