PAPROCIE WYMAGANIA I UPRAWA

Paprocie od dekad są jednymi z najpopularniejszych roślin w uprawie doniczkowej. Istnieje dziesiątki gatunków i setki odmian tych roślin. Pozornie trudne w uprawie, okazują się niezwykle proste, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki.

STANOWISKO

Paprocie to rośliny poszyć leśnych. Wymagają lekko zacienionego stanowiska z rozproszonym światłem oraz stałej, wysokiej wilgotności powietrza. Powinna się ona wahać w zakresie 50-70%, co sprawia, że rośliny te świetnie czują się w jasnych łazienkach i kuchniach.

Rośliny te nie mogą być narażone na bezpośrednią operację słoneczną jak i absolutnie nie można doprowadzać do przesuszenia bryły korzeniowej. Jej przelanie również będzie skutkowało negatywnymi dla rośliny skutkami.

Paprocie docenią także czyste, dobrze natlenione powietrze i pomieszczenia, w których dzięki sprawnej wentylacji, powietrze to ulega częstej wymianie. Dla wielu gatunków szkodliwe mogą być opary z kuchni oraz dym tytoniowy.

Rośliny do salonu - Flora Point Świat Roślin

PODŁOŻE

Podłoże dla paproci powinno być próchnicze, przepuszczalne, oraz posiadać odpowiedni (lekko kwaśny) odczyn PH na poziomie 5-6. Powinno także dobrze utrzymywać wilgoć. Dobrze sprawdzi się miks substratów złożony z: włókna kokosowego 30%, czipsu kokosowego 30%, torfu kwaśnego 20%, podłoża uniwersalnego do roślin 10%, oraz mieszanki perlitu i keramzytu w stosunku 1:1 – 10%.

Rośliny do salonu - Flora Point Świat Roślin

PODLEWANIE

Rośliny podlewamy regularnie i obficie stosując zasadę wilgotno, ale nigdy mokro. Przed podlaniem rośliny należy upewnić się, że podłoże zdążyło już przeschnąć. Najlepiej zrobić to poprzez wsunięcie palca do substratu. Jeśli na skórze czujemy wilgoć, oznacza to, że musimy wstrzymać się z nawadnianiem roślin. Nie doprowadzamy także do zbyt długich okresów suchych, w przypadku paproci może to doprowadzić do śmierci rośliny.

Rośliny do salonu - Flora Point Świat Roślin

PRZESADZANIE

Paprocie przesadzamy rzadko i tylko wtedy kiedy bryła korzeniowa wyraźnie nie mieści się już w dotychczasowej doniczce. Taka praktyka pozytywnie wpływa na tempo wzrostu, wielkość nowych przyrostów oraz znacznie ogranicza ryzyko przelania roślin.

NAWOŻENIE

Paprocie wymagają regularnego nawożenia. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych roślin egzotycznych, nawożenie to nie może być zbyt intensywne. Nawóz powinien być silnie rozcieńczony (około dwukrotnie względem tego co sugeruje producent). W przeciwnym razie delikatne korzenie oraz kłącza roślin, mogą ulec zniszczeniu.

Rośliny do sypialni - Flora Point Świat Roślin

ROZMNAŻANIE

Paprocie przesadzamy poprzez podział rośliny matecznej, bądź poprzez pobieranie kłączy i ukorzenianie ich w nowych doniczkach. Możliwe jest także rozmnażanie z zarodników, jest to jednak trudny proces wymagający dużo wiedzy i czasu.

Rośliny do salonu - Flora Point Świat Roślin

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.

PAPROCIE W NASZEJ OFERCIE

28,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI

12,00 

DOSTĘPNE OD RĘKI