ROŚLINY VARIEGATA UPRAWA PORADY [FILM]

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Alba, aurea, full i half moon, co to oznacza?

Nazwy te określają to w jaki sposób wybarwione są liście rośliny oraz w jaki sposób przebarwienia układają się na powierzchni blaszki liściowej.

– alba – tym określeniem nazywamy rośliny, których variegacje są w kolorze białym

– aurea – to określenie dla roślin z żółtymi przebarwieniami

– green on green – rośliny w tym typie posiadają przebarwienia w różnych kolorach zieleni

Nowe liście rośliny są całe zielone, bez przebarwień, co mogę z tym zrobić ?

Proces, w wyniku którego rośliny zaprzestają produkcji liści z białymi przebarwieniami, nazywa się rewersją mutacji. Roślina usilnie dąży do odzyskania sprawności procesów fotosyntetycznych, co w sytuacji niestabilnej mutacji może powodować nawet całkowitą rewersję genów do formy botanicznej – wyjściowej. Kluczowe jest nabywanie roślin od sprawdzonych hodowców oraz egzemplarzy, których co najmniej 50% jest wyraźnie wybarwione. Jeśli roślina dąży do rewersji, jednym ze sposobów na powstrzymanie tego procesu jest ucięcie jej pędu nad pierwszym węzłem, który zachowywał cechy variegata. Z takiego pędu roślina powinna utworzyć nowy stożek wzrostu, zachowujący cechy mutacji. Czasami proces ten wymaga wielokrotnego powtarzania.

Jak rozmnażać rośliny w typie variegata?

Rośliny w typie variegata rozmnażamy w sposób zgodny z rozmnażaniem danego gatunku. Filodendrony, monstery, hoye oraz inne pnącza, najczęściej rozmnażamy poprzez sadzonki cięte pozyskiwane z cięcia pędów wzrostowych. Alokazje, bananowce, skrzydłokwiaty, najczęściej rozmnażamy poprzez sadzonki będące odrostami matecznika. Warto pamiętać, że pozyskana sadzonka nie może być w pełni pozbawiona chlorofilu. Aby rozmnażanie się powiodło, a sadzonka ukorzeniła się, pobrany materiał rozmnożeniowy musi chociaż częściowo posiadać chlorofil.

Dlaczego liście roślin w typie variegata brązowieją, czy można temu zaradzić ?

To co dla nas jest pożądaną cechą, sprawiającą, że roślina nabiera kolekcjonerskich walorów, dla samej rośliny jest chorobą. Liście pozbawione chlorofilu nie są zdolne do przeprowadzania fotosyntezy. Roślina będzie dążyła do usunięcia organów, które musi odżywiać, a które nie produkują energii oraz substancji odżywczych. Niestety brązowienie i zamieranie białych organów rośliny jest nieodzownym elementem uprawy okazów w typie variegata.

Proces ten można jednak znacznie zahamować bądź zatrzymać na dłuższy okres czasu. Należy w tym celu znacznie podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, ograniczyć ilość światła słonecznego na rzecz doświetlania specjalnymi lampami do roślin oraz zadbać o odpowiednie nawożenie składnikami micro oraz macro. Ważną rolę w nawożeniu ma także wapń w przyswajalnej przez roślinę formie. Dobrą praktyką będzie także powstrzymywanie się od zraszania białych organów rośliny.

Moja roślina wytwarza same białe liście, czy to dobrze?

Wytwarzanie przez roślinę całych białych liści jest dla wielu osób pożądanym zjawiskiem, znacznie podnoszącym wartość konkretnego okazu. Należy jednak mieć na uwadze, że im więcej białych liści, tym mniej chlorofilu w roślinie, co znacznie ogranicza procesy fotosyntetyczne. Nie powinno doprowadzać się do sytuacji, w której ilość białych liści przekroczy próg 50% całej masy zielonej rośliny. Może doprowadzić to do zamierania pędów bądź śmierci całej rośliny. Nadmierną produkcję białych organów w roślinie, ograniczamy poprzez przycinanie pędów wzrostowych w miejscach, z których wyrosły ostatnie zielone liście.

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.