STRELICJA BIAŁA, AUGUSTA NICOLAI, PIELGRZAN MADAGASKARSKI – CZY TO TE SAME ROŚLINY?

Strelicje to coraz popularniejsze rośliny w domowej uprawie. Szczególnie „Strelicja biała”. Ta majestatyczna i niezwykle efektowna roślina, budzi wiele kontrowersji wokół swojej nazwy. Wielu roślinnych entuzjastów zastanawia się jak poprawnie ją nazywać, czy popularne w obiegu nazwy to ta sama, czy kilka różnych roślin. Ilu pytających tyle odpowiedzi. Do wyjaśnienia tego tematu należy zasięgnąć do świata nauki.

Podstawą omawianego konfliktu jest niewątpliwie nazwa handlowa – „Strelicja Biała”, która nawiązuje do barwy kwiatostanów tych roślin. Właśnie, roślin…

Za pasujące do nazwy handlowej „Strelicja biała” należy bowiem uznać cztery odrębne gatunki roślin:

1. Strelitzia augusta nicolai
2. Strelitzia alba
3. Strelitzia caudata
4. Pielgrzan madagaskarski

Pielgrzan madagaskarski

Ravenala madagascariensis

Strelitzia augusta nicolai

To najpopularniejsza, a w zasadzie jedyna, powszechnie dostępna w na rynku „Strelicja biała”. Charakteryzuje ją bardzo szybki wzrost, symetryczny pokrój (nowe liście wyrastają zawsze ze środka rośliny i układają się raz na prawą raz na lewą stronę, tak że wierzchnie strony blaszki liściowej zwrócone są w swoim kierunku). Jest najmniejszym z gatunków „białego rajskiego ptaka” co nie zmienia faktu, że uprawiana w domowych warunkach, osiąga nawet kilka metrów wysokości, z czego większość stanowią gigantyczne blaszki liściowe.

W uprawie doniczkowej raczej nie kwitnie, choć znane są sporadyczne przypadki złamania tej reguły. W środowisku naturalnym, z czasem łodyga rośliny wydłuża się, przypominając pień zbudowany z masy zielonej pozostałej po starych liściach. Należy pamiętać, że drzewem ten gatunek jednak nie jest.

Odpowiednio uprawiana, w przeciągu jednego sezonu wzrostu, może nawet podwoić objętość swojej masy zielonej. Jest najprostszym w uprawie gatunkiem pośród rodzaju Strelitzia.

Strelitzia augusta nicolai

Popularny „Biały Rajski Ptak”

Strelitzia alba

Strelitzia alba jest gatunkiem bliźniaczo podobnym do Strelicji augusta nicolai. Różnią go przede wszystkim wymiary, pochodzenie oraz sposób kwitnienia. Jest endemiczna dla rejonu Garden Route w Afryce.

W środowisku naturalnym osiąga znacznie większe rozmiary niż Strelitzia augusta nicolai, a jej pokrój wydaje się być nieco bardziej trójwymiarowy, niż symetrycznie-płaski. Roślina ta produkuje także zdecydowanie większe kwiatostany niż popularny „Biały Rajski Ptak”, które często są wielokrotnie złożone (podobnie jak w przypadku Helikonii).

Strelitzia alba

Strelitzia caudata

Strelitzia caudata (Strelicja górska) to kolejny bliźniaczo podobny do „Białego Rajskiego Ptaka”, gatunek kwitnącej na biały kolor Strelicji. Jest gatunkiem endemicznym dla górskiego regionu Chimanimani w Zimbabwe. 

„Caudata” oznacza „posiekany” co odnosi się do specyficznej budowy wyrostków u nasady płatków korony kwiatostanu, która występuje tylko w przypadku tego gatunku Strelicji.

Strelitzia caudata

Strelicja górska

Pielgrzan madagaskarski

Pielgrzan madagaskarski (Ravenala madagascariensis) jako jedyny przedstawiciel pośród „Strelicji” jest drzewem, choć pozostaje to w obszarze sporów pomiędzy naukowcami. To co nie jest sporne, to fakt, że tak naprawdę roślina ta nie jest Strelicją. Należy do rodziny strelicjowatych, jednak stanowi odrębny rodzaj „Pielgrzan / Ravanela”, którego jest jedynym przedstawicielem (rodzaj monotypowy).

To największy przedstawiciel pośród „Białych Rajskich Ptaków”. W środowisku naturalnym dorasta do trzydziestu metrów wysokości, z czego liście osiągają od czterech do sześciu metrów.

Pochodzi z Madagaskaru, lecz jako roślina ozdobna rozprzestrzeniony został po niemal całym globie, zwłaszcza w obszarach ciepłych. Specyficzne dla tego gatunku są liście oraz pień. W przeciwieństwie do pozostałych „Białych Rajskich Ptaków”, łodyga tej rośliny niemalże od samego początku wzrostu przybiera pnio-podobną, zdrewniałą formę. Liście, bardzo gęste, układają się w specyficzny dla tej rośliny, szeroki, symetryczny wachlarz.

Kiedyś wierzono, że wachlarz rośliny układa się zawsze w płaszczyźnie północ-południe, stąd nazwa potoczna „Drzewo pielgrzyma” czy „Drzewo kompasowe”.

Pielgrzan madagaskarski

Ravenala madagascariensis

Strelicje w naszej ofercie