TOP 10 ROŚLIN DONICZKOWYCH

Zebraliśmy 10 roślin, które dobrze sprawują się w naszych warunkach, aby pomóc Ci wybrać odpowiednie rośliny do swojego domu czy biura.

Rośliny doniczkowe zapewniają wspaniałą atmosferę w domu, ale czy wiesz, że niektóre rośliny zapewniają również zdrowszy klimat w pomieszczeniu? Każda roślina produkuje tlen, ale nie wszystkie rośliny domowe charakteryzują się tak dobrymi właściwościami oczyszczającymi powietrze. Neutralizują one szkodliwe gazy poprzez absorbowanie i rozkład ich w sobie. Poprawiają również wilgotność powietrza i skutecznie zamieniają CO2 (dwutlenek) w tlen. Ale które rośliny najbardziej przyczyniają się do czystszego powietrza?

Monstera dziurawa- Monstera deliciosa

Wielkie okrągłe liście z otworami są unikalną cechą monstery. Jest to tropikalne, wieloletnie, silnie płożące się pnącze, łatwe w pielęgnacji. Może stać w nieco ciemniejszym miejscu i nie potrzebuje zbyt dużo wody. Ponadto roślina ta oczyszcza powietrze i można ją stosować (wraz z kokosową podporą) jako modny parawan.

Stanowisko: Półcień – światło rozproszone.

Podlewanie: Regularnie.

Zalety: Oczyszczają powietrze,  poprawiają mikroklimat wnętrza, łatwe w pielęgnacji.

Wilczomlecz wielki – Euforbia ingens

Ten okazały kaktus zwraca na siebie uwagę w każdym wnętrzu. Oprócz funkcji dekoracyjnej, jest on również bardzo łatwy w utrzymaniu. Atrakcyjne formy pędów pokryte cierniami nie potrzebują dużej przestrzeni. To czyni go bardzo odpowiednim również do nieco mniejszego pomieszczenia. Ponieważ kaktusy te mają rozbudowany system korzeniowy, w którym mogą przechowywać wilgoć, dobrze znosi dłuższe okresy bez wody. Kaktus w ten sposób reguluje także składniki odżywcze.

Stanowisko: Słoneczne, dużo światła również zimą.

Podlewanie: Wiosną i latem podlewamy umiarkowanie, gdy gleba jest całkowicie sucha. Zimą rzadko, zależnie od temperatury w pomieszczeniu. Nie zraszamy.

Zalety: Oczyszczają powietrze,poprawia mikroklimat wnętrza, bardzo małe wymagania pielęgnacyjne, super mocna budowa pędów.

Bananowiec karłowy – Musa banana

Dzięki bananowcowi od razu uzyskasz tropikalny klimat w swoim domu! Piękne soczyście zielone nowe liście rozwijają się zawsze wyżej nad poprzednimi liśćmi. Odmiany karłowe bananowców mogą dorastać do 2 metrów (w porównaniu do osiągającego nawet 15 m wysokości banana zwyczajnego). Musa wydaje się bardzo wytrzymały, ale w rzeczywistości jest to delikatna roślina. Zastanów się więc dokładnie, gdzie ją postawisz, zanim ją kupisz. Nie możesz pozwolić, by ziemia w doniczce wyschła zupełnie. Doświadczenie w uprawie zielonych roślin może okazać się z użyteczne podczas pielęgnacji tej wrażliwej tropikalnej rośliny.

Stanowisko: Słoneczne, dużo rozproszonego światła. 

Podlewanie: Regularnie, nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.

Zalety: Oczyszczają powietrze, jadalne owoce (banan).

Palma Kentia – Howea forsteriana

Niezwykle popularną palmę kentia można znaleźć w wielu polskich salonach. To ponadczasowa roślina wnosząca soczystą zieleń czyniąc wnętrze piękniejszym. Ta bujna palma jest również łatwa w pielęgnacji. Potrzebuje przestronne miejsce w pokoju. Ten zielony zastrzyk świeżości zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniu. Ze względu na dość powolny wzrost zachowuje ona swój pokrój przez długi czas. Regularnie podlewaj Howee forsteriana, ale upewnij się, że korzenie nie stoją w wodzie (mogą wtedy gnić).

Stanowisko: Stonowane światło w cieniu, półcień.

Podlewanie: Regularnie, nie pozwól, aby wyschły.

Zalety: Oczyszczają powietrze, poprawia mikroklimat wnętrza, łatwa w pielęgnacji, powolny wzrost.

Fikus lirolistny – Ficus lyrata

Nazwę tego gatunku fikus zawdzięcza pięknym liściom osiągają długość 30 cm i szerokość 25, kształtem przypominają lirę. Poprzez te spektakularne liście o wyraźnej strukturze i intensywnej ciemnej barwie natychmiast rzuca się w oczy. Fikus czuje się najlepiej w stałej temperaturze. Istnieje oczywiście wiele rodzajów Ficus. F. lyrata to gatunek, który może osiągnąć duże rozmiary jako roślina doniczkowa w odpowiednich warunkach. Dlatego można go nieco przyciąć, jeśli rośnie zbyt wysoko (w przeciwnym razie rośnie pionowo pod sufitem). Kiedy zaczniesz przycinanie, musisz zwrócić uwagę na uwolniony mleczny sok, który jest trujący.

Stanowisko: Półcień – światło rozproszone.

Podlewanie: Regularnie umiarkowaną ilością wody.

Zalety: Gdy roślina rośnie, liście również stają się większe, oczyszczają powietrze.

Alokazja – Alocasia Portodora, Macrorhiza, Zebrina 

Ta egzotyczna roślina występuje w wielu odmianach. Jedną z nich jest np.: Alocasia zebrina, która zawdzięcza swoją nazwę specjalnemu przebarwieniu przypominającemu paski zebry na pędach. Dzięki tym sztywnym pędom i pięknym dużym zielonym liściom nadaje stylowy wygląd każdej przestrzeni. Alokazja naturalnie rośnie w lasach deszczowych, dlatego lubi wilgotne środowisko i powinnna być regularnie podlewana oraz zraszana. Przy nadmiarze wody może wystąpić “pocenie się” liści. Zjawisko to nazywa się “gutacja” i zatrzymuje się, gdy zmniejszymy podlewanie.

Stanowisko: Słoneczne, światło rozproszone.

Podlewanie: Woda regularnie, gleba nie może wyschnąć lub być mokra, woda o temperaturze pokojowej.

Zalety: Oczyszczają powietrze, poprawia mikroklimat wnętrza, szybko rośnie latem, dobrze się czuje w temperaturze pokojowej, piękne dekoracyjne liście.

Strelicja królewska – Strelitzia reginae

Rajski ptak to nazwa jaką strelicja zawdzięcza kształtowi swoich pięknych dwukolorowych kwiatostanów. Kwiaty pojawiają się wiosną (od lutego) a w sprzyjających warunkach również jesienią. Strelicje najlepiej rosną w miejscach widnych, przewiewnych, na balkonach lub w pobliżu okien. Są wytrzymałe na słońce, ale gleba powinna być stale lekko wilgotna. Zimą przechodzi okres spoczynku wiec ograniczamy podlewanie i nawożenie. Kiedy zapewnisz jej właściwe miejsce w domu, odwdzięczy się znacznym wzrostem. Daj jej przestrzeń, by uczynić tę piękną tropikalną roślinę własną.

Stanowisko: Słoneczne, półcień.

Podlewanie: Regularnie, nie pozwól , aby wyschły.

Zalety: Oczyszczają powietrze, efektowne kwiaty, nadające się również na kwiat cięty, piękne liście.

Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata

Sansewieria gwinejska nazywana również wężownicą tworzy rozetę mięsistych, długich liści, przypominających szable. Liście są koloru ciemnozielonego z charakterystycznym pręgowanym jaśniejszym wzorkiem oraz jasnozielonymi brzegami. Strzelisty pokrój tej niezwykłej afrykańskiej rośliny pasuje idealnie do nowoczesnych wnętrz. Ten sukulent liściowy jest rośliną długowieczną, rośnie wolno, a po kilku latach dorasta do 75 cm wysokości.

Stanowisko: Słoneczne, półcień , znosi zacienienie.

Podlewanie:  Umiarkowane.

Zalety: Bardzo wytrzymała roślina doniczkowa, dobra do ciemnych miejsc, roślina oczyszczająca powietrze.

Oplątwa – Tillandsia L.

Tillandsie (oplątwy) w naturze najczęściej występują w lasach tropikalnych jako epifity porastające korę i konary drzew. Gatunki rosnące w gruncie są rzadziej spotykane. Oplątwa osiąga niemal wszystkie rozmiary i kształty, co oznacza, że z bogatej kolekcji odmian można łatwo wybrać i dopasować do swoich potrzeb ciekawy egzemplarz.Te egzotyczne rośliny doskonale nadają się do tworzenia ogrodów wertykalnych, szklanych mini-ogrodów czy uprawy w terariach. Niezależnie od ilości miejsca jakim dysponujesz „powietrzna roślina” pozwoli na oryginalne zagospodarowanie jej zielenią. Coraz częściej tillandsie są uprawiane w domach, przede wszystkim dla ich oryginalnych kwiatów z charakterystycznymi przylistkami. Wbrew pozorom oplątwy mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Poleca się je nawet osobom początkującym. Dobrze prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach.

Stanowisko: Słonecznie, światło rozproszone.

Podlewanie: Zraszanie.

Zalety: Bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają ziemi.

Skrzydłokwiat – Spatyfilium

Skrzydłokwiat pochodzi z Amazonii, posiada piękne dekoracyjne białe kwiaty oraz jest on zdecydowanym liderem w dziedzinie oczyszczania powietrza w naszych domach. W procesie fotosyntezy roślina zatrzymuje w sobie oraz neutralizuje związki takie jak trichloroetylen, aldehyd mrówkowy, ksyleny, benzeny oraz amoniak.  Z jego pielęgnacją poradzą sobie najmniej zaawansowani ogrodnicy ponieważ roślina dobrze wskazuje nam kiedy potrzebuje więcej wody poprzez oklapnięcie liści. Jeżeli ma wystarczająco dużo światła nie ma również problemów z wytwarzaniem kolejnych kwiatów.

Stanowisko: Słoneczne – światło rozproszone, półcień.

Podlewanie: Regularne.

Zalety: Oczyszczają powietrze,  poprawia mikroklimat wnętrza, łatwe w pielęgnacji.