ZIMOWANIE ROŚLIN DOŚWIETLANIE PIELĘGNACJA W SEZONIE SPOCZYNKU

Późna jesień oraz zima to czas, w którym rośliny domowe, zwłaszcza te egzotyczne, przechodzą przez najtrudniejszy okres w roku. Krótkie dni, niskie temperatury, sezon grzewczy, a co za tym idzie obniżona wilgotność powietrza w mieszkaniach i znacznie ograniczona cyrkulacja / wymiana powietrza.

Warunki te sprawiają, że rośliny wyraźnie tracą na swoim wyglądzie, zatrzymują wzrost, a w skrajnych przypadkach zaczynają zamierać.

Na szczęście istnieją sposoby, aby zaradzić tym problemom i znacznie poprawić kondycję, wygląd oraz turgor naszych roślin. 

Suche powietrze

Niskie temperatury za oknem wymuszają konieczność dogrzewania mieszkań za pomocą instalacji grzewczych. Wpływa to negatywnie na jakość oraz wilgotność otaczającego nas powietrza – wyraźnie spada jego wilgotność. 

Wysoka wilgotność powietrza potrzebna jest naszym roślinom do prawidłowego wzrostu i budowy masy zielonej. Liście narażone na suche powietrze żółkną, zasychają, a następnie obumierają.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Wilgotność powietrza w naszych domach i mieszkaniach możemy zwiększyć na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest stosowanie nawilżaczy powietrza. 

Nawilżacze dzielimy na dwa podstawowe typy:

– ultradźwiękowe
– ewaporacyjne.

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują silnik soniczny rozbijający cząsteczki wody, tworząc aerozol, który następnie wydostaje się z urządzenia dzięki wbudowanym w nie wentylatorom. 

Na rynku dostępne jest wiele modeli urządzeń tego typu. Decydując się na zakup, należy kierować się ich mocą oraz wydajnością w stosunku do powierzchni pomieszczenia, w którym mają pracować. 

Zalety:

– krótki czas od startu pracy urządzenia do uzyskania efektu
– stosunkowo niska cena
– wysoka wydajność
– niski pobór energii elektrycznej

Wady:

– emisja szkodliwych dla zwierząt domowych dźwięków
– konieczność stosowania wody destylowanej / pozbawionej chloru oraz minerałów (używanie wody kranowej powoduje wydostawanie się do aerozolu bardzo szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji oraz powoduje osiadanie na meblach i podłodze, białych pyłów mineralnych)

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne działają w oparciu o zjawisko parowania wody. Występują w różnych wariantach konstrukcyjnych (ciepłe wykorzystują elementy grzewcze do przyśpieszenia parowania, zimne bazują na powolnym parowaniu cieczy w temperaturze pokojowej).

Najlepsze oraz najkorzystniejsze dla roślin i otoczenia są nawilżacze zimne. Nie wykorzystują one elementów grzewczych przez co pozostają całkowicie bezpieczne w użyciu (nie niosą ryzyka poparzeń) oraz pobierają niewiele energii elektrycznej, potrzebnej im wyłącznie do zasilania układu wentylatorów bądź tależy ewaporacyjnych (w zależności od konstrukcji). 

Zalety:

– ciche działanie (bezpieczne dla zwierząt domowych)
– proste w obsłudze
– wiele konstrukcji nie wymaga zasilania
– modele elektryczne zużywają niewiele prądu
– nie wytwarzają szkodliwych aerozoli

Wady:

– często wysoka cena bardziej zaawansowanych konstrukcji
– niska wydajność w przeliczeniu na czas pracy
– długi czas od startu pracy urządzenia do osiągnięcia efektu

Domowe sposoby

Istnieją także domowe i co najważniejsze skuteczne sposoby na zwiększenie wilgotności powietrza wokół naszych roślin. Są proste w wykonaniu i nie wymagają specjalistycznych urządzeń.

  1. Ustawianie roślin w gęstych grupach – woda zebrana w podłożu oraz w pędach i liściach rośliny paruje podnosząc wilgotność.
  2. Ustawienie blisko roślin pojemników z wodą. Dla zwiększenia powierzchni parowania, a co za tym idzie skuteczności tego rozwiązania, pojemniki te można wypełnić dodatkowo keramzytem bądź innym substratem o chropowatej powierzchni.
  3. Suszenie prania blisko roślin, umiejscowienie roślin w kuchni bądź widnej łazience.
  4. Zraszanie roślin – należy pamiętać, że zabiegi zraszania powinno wykonywać się tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest skutecznie wentylowane. W przeciwnym razie zalegająca na organach roślinnych woda, może powodować gnicie oraz choroby grzybowe.

ZIMOWANIE ROŚLIN W NISKICH TEMPERATURACH

Większość roślin domowych jest w stanie znieść temperatury oscylujące w granicach 10°C, z krótkookresowymi spadkami do, od 5 do 0°C. W takich warunkach zapadają w spoczynek.

Możemy wykorzystać ten fakt i wielką zaletę roślin, jeśli zdecydujemy się na zimowanie ich w nieogrzewanych pomieszczeniach. Musimy jednak pomóc im w tym okresie, zmieniając nasze nawyki pielęgnacyjne aż do nastania wiosny.

  1. Znacznie redukujemy podlewanie zimujących roślin ograniczając się do absolutnego minimum (podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche).
  2. Całkowicie wykluczamy nawożenie i zasilanie roślin stymulatorami wzrostu.
  3. Ograniczamy intensywność operacji słonecznej – intensywne świtało będzie stymulowało roślinę do wzrostu, pomimo niekorzystnych warunków, co znacznie ją osłabi. Nie możemy jednak wykluczyć światła całkowicie.

Doświetlanie roślin

Jeśli zdecydujemy się na przechowywanie roślin w temperaturze pokojowej, w domu, warto pomyśleć o doświetlaniu ich specjalistycznymi lampami, które pomogą im w zachowaniu zdrowego wyglądu, dobrej kondycji oraz znacznie ograniczą spowolnienie wzrostu w miesiącach zimowych.

Nie każde syntetyczne źródło światła będzie odpowiednie. Rośliny “widzą” i absorbują wyłącznie światło o konkretnych długościach fal.

Roślinne chlorofile (A oraz B) absorbują:

– światło o długości fali poniżej 480nm (niebieskie)
– światło o długości fali w zakresie 550 – 700nm (czerwone)

Obojętne dla funkcjonowania roślin pozostaje światło o długości fali w zakresie 480-550nm.

Barwa światła wywiera określony wpływ na funkcjonowanie i wzrost rośliny.

Światło czerwone wpływa na pobudzenie kwitnienia, zawiązywanie oraz dojrzewanie owoców. Światło niebieskie zaś pobudza wzrost organów zielonych roślin i prawidłowy rozwój bryły korzeniowej.

 

Lampy led

Na rynku dostępnych jest wiele konstrukcji oraz rodzajów lamp i żarówek do doświetlania roślin. Najlepszym wyborem ze względu na wydajność, ekologię (pobór mocy) oraz niską emisję ciepła do otoczenia, są nowoczesne rozwiązania bazujące na diodach LED. 

Moc takich lamp powinna być zawsze dostosowana do powierzchni, którą mają doświetlać oraz odległości jednostki doświetlającej od rośliny. Parametry te podawane są na podstawie odpowiednich pomiarów, przez producentów, zawsze w odniesieniu do konkretnego modelu produktu. 

Lampy LED do doświetlania roślin, nazywane “full spectrum” bądź “grow light”, najczęściej emitują światło niebieskie i czerwone w odpowiednim do zastosowania stosunku. Istnieją także konstrukcje o białej barwie światła (należy zwrócić uwagę by ich temperatura barwowa wynosiła co najmniej 6400 kelwinów). Są one mniej skuteczne od typowych czerwono-niebieskich lamp, ale mogą okazać się jednym słusznym wyborem jeśli zamierzamy doświetlać rośliny w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Udowodniono bowiem, że długa ekspozycja na światło czerwone emitowane prze lampy LED, szkodliwa jest dla ludzkiego wzroku. 

Jak długo doświetlać rośliny?

Rośliny powinniśmy doświetlać tak długo, aby w zależności od naturalnej długości dnia słonecznego, całkowity czas ekspozycji roślin na absorbowane przez nie światło wynosił co najmniej 12 godzin dziennie. Czas ten można dowolnie wydłużać, pamiętając jednak o tym, że warto w ciągu dnia zapewnić naszym roślinom co najmniej 4 godziny spoczynku w ciemności. Zabieg ten wpłynie korzystnie na ich kondycję i znacznie ograniczy ryzyko dziczenia pędów (nadmierne wydłużanie się łodyg, deformacje pędów, nieuporządkowany i niekontrolowany rozrost organów rośliny). 

Autor wpisu - Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca roślinnych marek własnych. Odpowiedzialny za znane marki roślinne oraz popularne blogi. Na polu współpracy ściśle związany z firmą Flora Point Świat Roślin, w której odpowiada za copywriting oraz współkieruje zespołem sprzedaży internetowej. Uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych oraz właściciel marki Plants.Expert. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants.Expert.