Kategorie
Cena: od 0 zł do 99999 zł
Choć w mediach wiele uwagi poświęca się problemowi związanemu ze smogiem i złą jakością powietrza, nie zawsze uświadamiamy sobie, że powietrze w mieszkaniu czy w biurze może być równie zanieczyszczone, co to na zewnątrz. Kurz, chemikalia, toksyny z farb czy mebli to tylko niektóre zanieczyszczenia, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Problem jest o tyle poważny, że to właśnie w pomieszczeniach zwykle spędzamy większość czasu, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie czyste powietrze. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą doniczkowe rośliny oczyszczające powietrze. Poznajmy gatunki, które najlepiej sprawdzą się w tej roli.
Istnieje wiele powodów, które skłaniają do posiadania roślin doniczkowych w domach czy biurach. Przede wszystkim pobierają dwutlenek węgla i przekształcają go w potrzebny nam do życia tlen, a także zwiększają wilgotność powietrza poprzez proces określany jako transpiracja, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Nie da się też zaprzeczyć, że obecność roślin ożywia wnętrze każdego pomieszczenia i dodaje mu uroku, a sama zieleń działa kojąco na nasz układ nerwowy, zmniejszając poziom stresu i wspomagając koncentrację, dlatego zdecydowanie warto znaleźć w swoim pokoju miejsce na chociażby jedną roślinę doniczkową.
Nie wszyscy wiedzą jednak, że niektóre rośliny domowe mogą też wpływać na poprawę jakości powietrza, co jest korzystne z punktu widzenia naszego zdrowia. Działają one niczym naturalne filtry powietrza i usuwają z niego szkodliwe związki, które na ogół prowadzą do chorób nowotworowych, podrażniają śluzówki i mogą wywoływać problemy ze strony układu oddechowego. Wybierając rośliny oczyszczające powietrze do domu czy do biura możesz więc ochronić siebie i swoich najbliższych od tych przykrych dolegliwości. Poznaj popularne rośliny antysmogowe i inne, które warto wprowadzić do domowej przestrzeni.
Wpływ roślin na skład powietrza od dawna był przedmiotem badań naukowców. Dowiedli oni, że istnieje wiele gatunków roślin, a każdy z nich ma nieco inny zestaw mikroorganizmów bytujących w pobliżu korzeni. To właśnie one odpowiadają za wychwytywanie zanieczyszczeń z powietrza i neutralizowanie ich. Mikroorganizmy mają bowiem zdolność do przekształcania szkodliwych substancji w nieszkodliwe, które następnie mogą być wykorzystane przez roślinę jako składnik odżywczy.
Powstała nawet lista roślin oczyszczających powietrze wg badań NASA, na której znajduje się wiele gatunków kwiatów domowych posiadających wyżej wspomniane mikroorganizmy. To kwiaty, które możemy bezproblemowo hodować w doniczce, aby czerpać korzyści z ich właściwości filtrujących powietrze i pozbawiających go różnego rodzaju zanieczyszczeń. Poniżej prezentujemy przykładowe rośliny zaliczane do tej grupy.
Skrzydłokwiat, znany również pod nazwą Spathyphyllum, to prawdziwy mistrz w walce z zanieczyszczeniami. Usuwa z powietrza wiele szkodliwych związków, między innymi takich jak benzen obecny w farbach, lakierach i detergentach, ksylen stosowany w rozpuszczalnikach czy aceton, który popularnie występuje w zmywaczach do paznokci. Skutecznie rozprawia się także z formaldehydami używanymi w produkcji mebli i materiałów budowlanych, a także z amoniakiem, który stanowi składnik wielu środków czyszczących.
Skrzydłokwiat nie jest trudny w pielęgnacji, a jego białe kwiaty i ciemnozielone liście pięknie prezentują się w każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie spodoba się również wszystkim alergikom, bo jest w stanie pochłaniać alergeny. Specjaliści twierdzą też, że chroni przed szkodliwym promieniowaniem wydzielanym przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Skrzydłokwiat jest jednak toksyczny, dlatego trzeba zachować ostrożność i umieszczać go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.
Aloes oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji takich jak tlenek węgla, benzen i formaldehyd. Gdyby tego było mało, ta roślina oczyszczająca powietrze zmniejsza też jego wilgotność, co przeciwdziała namnażaniu się grzybów i bakterii, dlatego warto umieścić ją w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Każdy liść aloesu wypełniony żelem to także skarbnica substancji dobroczynnych dla naszego zdrowia. Wystarczy tylko nauczyć się jego ekstrakcji i stosować jako naturalny kosmetyk na skórę albo do picia.
Fikusy to kolejne rośliny, które zapewnią Ci czystsze powietrze. Usuwają szkodliwe substancje, takie jak trichloroetylen, benzen i fenole. Wystarczy tylko regularnie je podlewać - latem raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Nie są też wymagające, jeśli chodzi o warunki świetlne, dlatego dobrze sprawdzą się w biurach i innych pomieszczeniach, gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia. Nie można jednak narażać ich na przeciągi ani umieszczać w pobliżu klimatyzatorów.
Chryzantema nie tylko ozdobi wnętrze Twojego domu, ale i zadba o czystość powietrza. Skutecznie usuwa formaldehyd i benzen, a także amoniak. Te rośliny oczyszczające powietrze z toksyn są jednak wrażliwe na zaniedbania pielęgnacyjne, dlatego muszą być codziennie podlewane, ale umiarkowaną ilością wody. Trzeba też pamiętać, aby ustawić je w dość dobrze oświetlonym pomieszczeniu i z dala od kaloryfera, bo optymalna temperaturach dla nich mieści się w przedziale 13-16 stopni Celsjusza.
Jeśli mowa o kwiatach doniczkowych oczyszczających powietrze w domu, nie można zapominać też o bluszczu. Udowodniono jego pozytywny wpływ na poziom stężenia lotnych związków organicznych między innymi takich jak toluen. Bluszcz jest więc idealny zwłaszcza do pomieszczeń, w których pali się papierosy, bo oczyszcza powietrze z rakotwórczych substancji obecnych w dymie tytoniowym. Planując umieszczenie tej rośliny doniczkowej w swoim pokoju trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie lubi ona być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie należy do roślin ciepłolubnych. Najlepiej rośnie w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza, dlatego z reguły najlepiej nadaje się do sypialni, gdzie zwykle jest nieco chłodniej.
Filodendrony również słyną ze zdolności oczyszczania powietrza. Ich liście i korzenie absorbują zawarty w nim benzen i formaldehydy, sprawiając, że te szkodliwe substancje w mniejszych ilościach dostają się do naszego układu oddechowego. Filadendron jako roślina oczyszczająca powietrze może występować w różnych odmianach, różniących się kształtem i wybarwieniem liści, ale ogólnie zawsze wzbogaca wystrój wnętrza i jest miła dla oka. Wymaga jedynie umieszczenia w umiarkowanym świetle, bez narażenia na bezpośrednie działanie słońca, gdyż mogłoby ono prowadzić do poparzenia liści. Filodendrony są łatwe w uprawie, ale trzeba zarezerwować dla nich odpowiednio dużo miejsca, bo uprawiane w doniczkach mogą osiągnąć wysokość do 2-3 metrów.
Kolejną rośliną, która działa jak naturalny oczyszczacz powietrza, jest chamedora, znana też jako palma bambusowa. Również wymaga przestrzeni, bowiem jest w stanie rozrosnąć się na wysokość około 2 metrów i szerokość około 1,2 metra. Najlepiej czuje się w półcieniu i bez obaw może być umieszczona w bliskim sąsiedztwie klimatyzacji, a nawet w miejscu, gdzie często zdarzają się przeciągi. Te kwiaty doniczkowe oczyszczające dobrze wychwytują z powietrza przede wszystkim dwutlenek węgla, benzen i formaldehydy.
Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, kolejną propozycją jest Kalatea. Pochodzi z klimatu tropikalnego, a więc doskonale znosi wysoką wilgotność powietrza i wręcz jej potrzebuje, dlatego śmiało możesz umieścić ją w łazience lub kuchni. Ta roślina oczyszczające powietrze pochłonie z niego dwutlenek węgla, ksylen, substancje smoliste, a nawet odchody roztoczy i promieniowanie elektromagnetyczne.
Epipremnum złociste to roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze, która usuwa z niego szkodliwe substancje, w tym przede wszystkim rakotwórcze formaldehydy. Można hodować ją tradycyjnie w doniczce ustawianej na parapecie lub w wiszących pojemnikach, które wyglądają bardzo efektownie. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że pewien francuski start-up prowadzi eksperyment w zakresie ulepszenia tej rośliny, dzięki któremu w przyszłości być może dostępna będzie odmiana działająca nawet skuteczniej niż kilkadziesiąt elektrycznych oczyszczaczy powietrza włączonych naraz!
Sansewieria, określana potocznie jako "wężownica" albo "język teściowej", również ma właściwości oczyszczające, redukując w powietrzu ilość ksylenu, toluenu, trójchloroetylenu, formaldehydów i benzenu. Jej ciemnozielone liście z żółtymi paskami i kremowymi akcentami tworzą ciekawy efekt wizualny. Jednak aby zachowały swój kolor, pamiętaj, aby trzymać tę roślinę z dala od źródła światła słonecznego.
Dracena deremańska to roślina oczyszczająca powietrze, która będzie idealnym wyborem dla zabieganych osób, które nie zawsze mają możliwość ją podlewać albo często zdarza im się o tym zapominać. Wymaga bowiem podlewania co 7-10 dni w sezonie wiosenno-letnim i co 10-14 dni w sezonie jesienno-zimowym. Jednak aby na jej liściach nie powstały nieestetyczne brązowe plamy, musimy pamiętać o usytuowaniu jej w odpowiednim miejscu, czyli nie w pełnym nasłonecznieniu. Dracena neutralizuje przede wszystkim trójchloroetylen, znacząco poprawiając jakość powietrza.
Dobrze znana wszystkim paprotka również jest kwiatem oczyszczającym powietrze w domu. Dzięki niej zawiera ono między innymi mniej benzenu i formaldehydu. Jeżeli masz w domu paproć doniczkową, nie musisz też martwić się o suchość powietrza, bo roślina ta reguluje poziom wilgotności. Warto ustawić ją w salonie czy sypialni, ale nie w bliskim sąsiedztwie grzejnika.
Planując zestaw roślin do swojego domu czy biura, zdecydowanie warto uwzględnić w nim rośliny oczyszczające powietrze. To piękna ozdoba, ale i praktyczne wsparcie, które pomoże utrzymać dobre zdrowie. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w tego typu produkty, zapraszamy do przejrzenia oferty sklepu internetowego Florapoint.pl. Wybierz rośliny do swojego domu lub biura i kup je bez odwiedzania sklepu ogrodniczego! Gwarantujemy bezpieczną dostawę.
florapoint_warszawa
Centrum ogrodnicze Flora Point. Dom i Ogród, Rośliny, Kwiaciarnia, Home Decor, Zoologia.